Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ogłoszono nabór projektów w ramach PO WER 1.2.1 - projekty subregionalne

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie ogłosił nabór projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Nabór prowadzony jest w ramach Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty konkursowe, Poddziałania 1.2.1. Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego – PROJEKTY SUBREGIONALNE (konkurs nr POWR.01.02.01-IP.15-12-006/17).

Projekty składane w odpowiedzi na konkurs powinny przyczyniać się do:

  1. realizacji celów PO WER, w szczególności muszą wpisywać się w realizację celu szczegółowego Osi priorytetowej I Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 r.ż. bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. Młodzież NEET).
  2. zmniejszenia barier i problemów na jakie napotykają osoby młode wchodzące na rynek pracy, które zostały opisane w Diagnozie, stanowiącej załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu,

oraz wpisywać się w koncepcję wsparcia osób młodych w Małopolsce, która została wypracowana w ramach prac Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Osób Młodych i przedstawiona w ramach Małopolskich Gwarancji dla Młodzieży - Rekomendacje w zakresie wsparcia osób młodych na rynku pracy.

W ramach konkursu możliwa jest jedynie realizacja projektów wspierających indywidualną i kompleksową aktywizację zawodowo-edukacyjną osób młodych (biernych zawodowo) z wykorzystaniem następujących typów operacji:

  1. Instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjny):
    1. identyfikacja potrzeb osób młodych pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy osób młodych (obligatoryjny);
    2. kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby (obligatoryjny) lub poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych.
  2. Instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób, które przedwcześnie opuszczają system edukacji lub osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji:
    1. kontynuacja nauki dla osób młodych, u których zdiagnozowano potrzebę uzupełnienia edukacji formalnej lub potrzebę potwierdzenia kwalifikacji m.in. poprzez odpowiednie egzaminy,
    2. nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia.
  3. Instrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców:
    1. nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskich Ramach Jakości Praktyk i Staży;
    2. wsparcie zatrudnienia osoby młodej u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia dla osób, u których zidentyfikowano adekwatność tej formy wsparcia, refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (wyłącznie w połączeniu z subsydiowanym zatrudnieniem).
  4. Instrumenty i usługi rynku pracy służące wsparciu mobilności międzysektorowej i geograficznej (uwzględniając mobilność zawodową na europejskim rynku pracy za pośrednictwem sieci EURES):
    1. wsparcie mobilności międzysektorowej dla osób, które mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia w sektorze lub branży, m.in. poprzez zmianę lub uzupełnienie kompetencji lub kwalifikacji pozwalających na podjęcie zatrudnienia w innym sektorze, min. poprzez praktyki, staże i szkolenia, spełniające standardy wyznaczone dla tych usług (np. Europejskie i Polskie Ramy Jakości Praktyk i Staży);
    2. wsparcie mobilności geograficznej dla osób młodych, u których zidentyfikowano problem z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania, m.in. poprzez pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania, m.in. poprzez finansowanie kosztów dojazdu, zapewnienie środków na zasiedlenie.
  5. Instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób niepełnosprawnych:
    1. niwelowanie barier jakie napotykają osoby młode niepełnosprawne w zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia, m.in. poprzez finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej, którego praca spełnia standardy wyznaczone dla takiej usługi i doposażenie stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  6. Instrumenty i usługi rynku pracy służące rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia:
    1. wsparcie osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa oraz doradztwo i szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, a także wsparcie pomostowe.

Projektodawca, pełniący funkcję operatora wsparcia na poziomie subregionu, musi przewidzieć realizację kompleksowych i indywidualnych programów wsparcia osób młodych zakładających realizację typów operacji 1-6.

Grupą docelową są osoby młode, w tym niepełnosprawne, w wieku 15-29 lat bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu – tzw. młodzież NEET, w tym w szczególności osoby niezarejestrowane w urzędach pracy, z wyłączeniem grupy określonej dla trybu konkursowego w poddziałaniu 1.3.1. tj.:

  1. młodzieży z pieczy zastępczej opuszczająca pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy);
  2. matek opuszczających pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy);
  3. absolwentów młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii (do roku po ich opuszczeniu);
  4. absolwentów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych (do roku po ich opuszczeniu);
  5. matki przebywające w domach samotnej matki;
  6. osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze (do roku po ich opuszczeniu).

Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie osoby bierne zawodowo.
Grupę docelową projektu stanowią wyłącznie osoby zamieszkujące subregion województwa małopolskiego, w ramach którego aplikuje projektodawca tj. osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego na obszarze wskazanego przez wnioskodawcę subregionu województwa małopolskiego.

Jedna osoba może być uczestnikiem projektu wyłącznie w jednym projekcie wyłonionym do dofinansowania w ramach konkursu nr POWR.01.02.01-IP.15-12-006/17 lub nr POWR.01.02.01-IP.15-12-007/17.

O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się instytucje rynku pracy zgodnie z art. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:

  • publiczne służby zatrudnienia;
  • Ochotnicze Hufce Pracy;
  • agencje zatrudnienia;
  • instytucje szkoleniowe;
  • instytucje dialogu społecznego;
  • instytucje partnerstwa lokalnego.

W związku z tym, iż uczestnikami projektu w ramach konkursu mogą być wyłącznie osoby bierne zawodowo, o dofinansowanie nie mogą się ubiegać Powiatowe Urzędy Pracy (zarówno w roli wnioskodawcy jak i partnera). W ramach konkursu jeden podmiot może wystąpić – jako wnioskodawca – nie więcej niż raz we wniosku o dofinansowanie.
Projektodawca i partner (jeżeli projekt realizowany jest w partnerstwie), na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, posiada co najmniej 2 letnie doświadczenie w realizacji działań na terenie województwa małopolskiego oraz w obszarze merytorycznym, którego projekt dotyczy.

Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Całkowity budżet przeznaczony na konkurs wynosi 50 000 000 PLN, zgodnie z następującym podziałem na subregiony:

  • Miasto Kraków – 3 900 000 PLN
  • Krakowski Obszar Metropolitalny obejmujący powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki – 9 200 000 PLN
  • Subregion tarnowski obejmujący powiaty: brzeski, dąbrowski, m. Tarnów, tarnowski – 11 300 000 PLN
  • Subregion sądecki obejmujący powiaty: gorlicki, limanowski, m. Nowy Sącz, nowosądecki – 11 700 000 PLN
  • Subregion podhalański obejmujący powiaty: nowotarski, suski, tatrzański – 6 000 000 PLN
  • Małopolska Zachodnia obejmujący powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki – 7 900 000 PLN.

Maksymalny poziom całkowitego dofinansowania wynosi 95%. Wymagany jest wkład własny w wysokości minimum 5% wartości projektu. Minimalna wartość projektu wynosi 75% dostępnej alokacji na subregion, którego dotyczyć będzie wniosek o dofinansowanie, ale nie mniej niż 3 000 000,00 PLN. Zgodnie z powyższym minimalna wartość projektu wynosi dla subregionu:

  • Miasto Kraków 3 000 000,00 PLN;
  • Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego 6 900 000,00 PLN;
  • Tarnowskiego 8 475 00,00 PLN;
  • Sądeckiego 8 775 000,00 PLN;
  • Podhalańskiego 4 500 000,00 PLN;
  • Małopolska Zachodnia 5 925 000,00 PLN.

Do dofinansowania zostanie wybranych 6 projektów, po jednym na każdy subregion.

Średnia wartość wsparcia na uczestnika projektu nie może przekroczyć 18 500 PLN.

Wnioski można składać od 25 kwietnia 2017 r. do 9 maja 2017 r. do godz. 16:00.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/12-wsparcie-osob-mlodych-pozostajacych-bez-pracy-na-regionalnym-rynku-pracy-projekty-konkursowe-121-wsparcie-osob-mlodych-pozostajacych-bez-pracy-na-regionalnym-rynku-pracy-wsparcie-udzielane-z-europejskiego-funduszu-spolecznego-9/

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-03-28
Data aktualizacji: 2017-04-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź