Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków dotyczący zapobiegania i zwalczania nietolerancji

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków w Programie „Prawa, równość i obywatelstwo” (Rights, Equality and Citizenship Programme) w naborze nr REC-RRAC-RACI-AG-2017 pt. „Zapobieganie i zwalczanie rasizmu, ksenofobii i innych form nietolerancji” („Prevent and combat racism, xenophobia and other forms of intolerance”).

Nabór jest ukierunkowany na wspieranie projektów przyczyniających się do zapobiegania i zwalczania rasizmu, ksenofobii i innych form nietolerancji. Wspierane będą następujące rodzaje projektów:

  • projekty zorientowane na zapobieganie i zwalczanie antysemityzmu
  • projekty zorientowane na zapobieganie i zwalczanie nienawiści i nietolerancji antymuzułmańskiej
  • projekty zorientowane na zapobieganie i zwalczanie ksenofobii i nienawiści antymigracyjnej
  • projekty zorientowane na zapobieganie i zwalczanie innych form nietolerancji, takich jak homofobia i transfobia (również jako wkład we wdrażanie Listy działań Komisji mających na celu zwiększenie równości osób LGBTI, niechęci wobec Romów, afrofobii, przestępstw popełnianych z nienawiści wobec osób z niepełnosprawnościami).

Wsparcie można pozyskać na działania w zakresie:

  • wzajemnego uczenia się i wymiany dobrych praktyk pomiędzy krajami członkowskimi, mając na względzie budowanie potencjału i wsparcie krajowych organów władzy i praktyków w zakresie powielania i dostosowywania się do różnych krajowych kontekstów skutecznych narzędzi, środków i polityk mających na celu zwalczanie rasizmu, ksenofobii i innych form nietolerancji.
  • rozwój narzędzi i praktyk w celu poprawy reakcji na te zjawiska, w tym między innymi środki prawne.
  • wsparcie ofiar przestępstw popełnianych z nienawiści i mowy nienawiści oraz zajęcie się problemem ich niezgłaszania, w tym budowanie zaufania pomiędzy wspólnotami a władzami krajowymi
  • osiągnięcie wzmocnionej współpracy pomiędzy kluczowymi aktorami (np. różnymi krajowymi i/lub lokalnymi władzami, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, społecznościami docelowymi), poprzez ustanowienie lub rozwój partnerstw wielu podmiotów i wielu sektorów mających na celu osiągnięcie odpowiednich celów dotyczących lepszego zapobiegania i zwalczania rasizmu, ksenofobii i innych form nietolerancji (np. monitorowanie i zbieranie danych, udostępnianie danych, działania i kampanie podnoszące świadomość itp.)
  • budowanie potencjału i działania szkoleniowe, w tym dotyczące obszaru prawa karnego (tj. wdrożenie odpowiedniego ustawodawstwa krajowego dotyczącego przestępstw popełnianych z nienawiści oraz mowy nienawiści)
  • działania przyczyniające się do lepszego zrozumienia między społecznościami, w tym poprzez działania i projekty międzyreligijne i międzykulturowe, zorientowane na budowanie koalicji.
  • działania upowszechniające i podnoszące świadomość.

Projekt może mieć charakter krajowy lub ponadnarodowy.

Wnioskodawca i partnerzy muszą być zarejestrowanymi prawnie organizacjami publicznymi albo prywatnymi (z siedzibą w jednym z państw uczestniczących w Programie, tj. w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w ich departamentach zamorskich, lub w Islandii albo Liechtensteinie) lub organizacjami międzynarodowymi. Organizacje nastawione na zysk mogą ubiegać się o dotację tylko w partnerstwie z podmiotami publicznymi lub prywatnymi organizacjami non-profit. Wymagany jest udział co najmniej dwóch organizacji.

Czas trwania projektu nie powinien przekraczać 24 miesięcy.

Wnioskowana dotacja nie może być niższa niż 75 000 €. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wnioski należy składać w terminie od 31 maja 2017 r. do 7 listopada 2017 r. (godz. 17:00).

Dokładne informacje o konkursie dostępne są pod adresem internetowym: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/rec/topics/rec-rrac-raci-ag-2017.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-04-13
Data aktualizacji: 2017-04-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź