Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Enabling Capable Citizens 2025 - nowy konkurs wniosków

Villum Fonden zaprasza do składania wniosków w ramach programu „Enabling Capable Citizens 2025”.

Program wspiera działania w szkołach podstawowych i średnich, a także zajęcia pozalekcyjne, które wyposażają dzieci i młodzież w umiejętności potrzebne do stania się zdolnymi obywatelami w społeczeństwie. Wspierana jest motywacja dzieci i młodzieży do edukacji, szczególnie edukacji zawodowej, zapewniając im możliwość zdobycia umiejętności potrzebnych w przyszłym społeczeństwie. Obejmuje to umiejętności życiowe i ogólne umiejętności przekrojowe, takie jak współpraca, krytyczne myślenie, kreatywność, przedsiębiorczość i rozwiązywanie problemów, a także umiejętności związane z transformacją cyfrową i ekologiczną.

Niektóre dzieci i młodzież znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, co prowadzi do nierównych szans w edukacji i w życiu. Dotyczy to dzieci i młodzieży ze środowisk imigracyjnych lub uchodźczych oraz dzieci i młodzieży ze środowisk defaworyzowanych społecznie i ekonomicznie. Program ten kładzie szczególny nacisk na zapewnienie zagrożonym dzieciom i młodzieży równych szans na stanie się zdolnymi obywatelami. Może obejmować holistyczne zajęcia pozalekcyjne na obszarach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, mające na celu zapewnienie płynnego przejścia do edukacji, lub poprzez inicjatywy wzmacniające pedagogikę włączającą i dydaktykę w szkołach, zapewniając zagrożonej młodzieży wsparcie, którego potrzebuje.

W 2025 roku finansowane będą projekty zlokalizowane w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji. Wsparcie można otrzymać na:

  • Pozalekcyjne inicjatywy dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka
  • Nowe podejścia dydaktyczne i pedagogiczne w szkole podstawowej i średniej
  • Udogodnienia dla nowych i inspirujących środowisk edukacyjnych 
  • Umiejętności cyfrowe
  • Transformację ekologiczną i zrównoważony rozwój.

Priorytetowo finansowane będą projekty, które mają wpływ systemowy. Ważne jest, aby wnioski płynące z projektu były zakotwiczone i kontynuowane po zakończeniu projektu. Projekty muszą angażować odpowiednich interesariuszy i partnerów, aby osiągnąć trwałą zmianę systemową. 

Priorytetowo traktowane będą projekty, które mają charakter: 

  • rozwojowy: projekty powinny mieć jasną perspektywę rozwojową. 
  • innowacyjny: wspierane są inicjatywy, które są nie tylko nowe i innowacyjne, ale także te, które wykazały sukces w promowaniu długoterminowego zrównoważonego i systemowego rozwoju w innych kontekstach. 
  • długoterminowy: preferowane są projekty o dłuższym okresie trwania, najlepiej obejmujące kilka lat. Daje to wystarczająco dużo czasu na zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu i osiągnięcie systemowego wpływu.

Wnioski mogą składać szkoły i instytucje edukacyjne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, lokalni innowatorzy i organy publiczne. Zgłoszenia od osób indywidualnych nie będą przyjmowane.

Budżet przeznaczony na nabór wynosi 40 mln DKK. Wnioski z budżetem mniejszym niż 150 000 EUR nie będą rozpatrywane. Preferowane są projekty z budżetem powyżej 500 000 EUR. Wkład własny nie jest wymagany.

Termin składania wniosków upływa 29 stycznia 2025 r. o godz. 14:00.

Wirtualne spotkania informacyjne odbędą się:

  • 7 października 2024 r. w godz. 10-11 (CET) 
  • 19 listopada 2024 r. w godz. 10-11. 

Linki będą dostępne w późniejszym terminie.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://villumfonden.dk/en/group/channel/enabling-capable-citizens-2025

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-09-16
Data aktualizacji: 2024-09-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź