Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program 'Progress'-'Podnoszenie umiejętności na rzecz wzrostu i zatrudnienia' - nabór wniosków

Program „Progress" jest europejskim społecznym programem solidarnościowym, zajmującym się problemem bezrobocia i udzielającym wsparcia finansowego na realizację celów z dziedziny zatrudnienia, spraw społecznych oraz tworzenia równych szans. Program realizuje cele zgodnie z wytycznymi strategii Europa 2020. Program „Progress" dąży do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnienia, produktywności oraz spójności społecznej wewnątrz państw Unii Europejskiej.

Głównym celem niniejszego naboru jest stymulowanie nowych form współpracy poprzez partnerstwo pomiędzy publicznymi i prywatnymi podmiotami na rynku pracy (takimi jak publiczne i prywatne służby zatrudnienia, przedsiębiorstwa, izby handlowe, partnerzy społeczni, instytucje edukacyjne i szkoleniowe oraz podmioty zajmujące się analizą rynku pracy) tak, aby przeciwdziałać ciągłym niedoborom i niedopasowaniu kwalifikacji pracowników do potrzeb i oczekiwań rynku pracy w UE.

Działania powinny zmierzać do osiągnięcia następujących celów technicznych:

  1. Dostarczenie przez zróżnicowany zespół podmiotów usług zatrudnieniowych dedykowanych dla użytkowników końcowych, które to usługi będą prowadzić do trwałego zatrudnienia, odbycia praktyk zawodowych lub uzyskania innych mierzalnych rezultatów, włączając w to środki wspierające mobilność na krajowym i europejskim rynku pracy.
  2. Przedstawienie wyników współpracy w zakresie formy i metody pracy partnerstwa, które opracowało i wdrożyło projekt, włączając w to ocenę czynników sukcesu i porażki, wyzwania i przyjęte rozwiązania.
  3. Opracowanie diagnostycznych narzędzi rynku pracy, umożliwiających identyfikację luk kompetencyjnych i potrzeb (w zakresie kwalifikacji pracowników) wynikających z przejścia na gospodarkę niskoemisyjną oraz pozwalających na określenie ich wpływu na zmianę pożądanych zestawów umiejętności.

W ramach naboru przewidziane zostały cztery ścieżki realizacji projektów odpowiadające zidentyfikowanym obszarom priorytetowym w zakresie tworzenia miejsc pracy.

1. Pierwsza z nich będzie wspierać wspólne inicjatywy zmierzające do:

  • przewidywania zapotrzebowania na tzw. „greenskills", czyli kwalifikacje potrzebne przy tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań przyjaznych środowisku
  • wspierania strukturalnych i sektorowych procesów adaptacyjnych poprzez poprawę mobilności i adaptacyjności pracowników.

W ramach tej ścieżki działania projektowe musza dotyczyć jednego z trzech wymienionych sektorów tj.:
a) branża budowlana, włączając w to renowację budynków,
b) recykling w obszarach: zaopatrzenie w wodę, kanalizacja, zarządzanie odpadami,
c) zaopatrzenie w elektryczność, paliwo, ogrzewanie i klimatyzację.

Priorytetowo będą traktowane następujące działania:

  • opracowanie i testowanie diagnostycznych narzędzi rynku pracy, umożliwiających identyfikację luk kompetencyjnych i potrzeb w zakresie „greenskills", poprzez współpracę z przedsiębiorstwami, instytucjami edukacyjnymi i szkoleniowymi oraz podmiotami zajmującymi się analizą rynku pracy;
  • identyfikacja przykładów dobrych praktyk w zakresie przyjaznych dla przemysłu narzędzi oceny i przewidywania „greenskills", umożliwiających wykrycie luk kompetencyjnych oraz przeprowadzenie odpowiednich szkoleń;
  • opracowanie i pilotażowe wdrożenie projektów obejmujących podnoszenie kwalifikacji pro-środowiskowych („greenskills"), ze szczególnym uwzględnieniem schematów obejmujących szkolenia trenerów oraz inne metody zwielokrotnienia efektów działań (np. adresowanie ich do decydentów, posługiwanie się nowoczesnymi kanałami komunikacji lub utworzenie łatwo dostępnych repozytoriów materiałów szkoleniowych);
  • mobilizowanie kluczowych interesariuszy na poziomie krajowym, regionalnym lub sektorowym do zaangażowania się w identyfikowanie i reagowanie na zidentyfikowane luki kompetencyjne przy pomocy konkretnych, zorientowanych na działanie projektów; może to oznaczać również innowacyjne metody promowania atrakcyjności tzw. „zielonych miejsc pracy" w ramach danego sektora;
  • ewaluacja podejmowanych działań w celu poprawy kolejnych etapów interwencji.

2. Druga ścieżka ma za zadanie identyfikację efektywnych metod działania, dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań dotyczących wykorzystania potencjału zatrudnieniowego sektora ICT i Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy (Grand Coalition for Digital Jobs).
3. Trzecia ścieżka ma za zadanie identyfikację efektywnych metod działania, dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań dotyczących obszaru usług osobistych i usług dla gospodarstw domowych, takie jak opieka nad dzieckiem, opieka długoterminowa nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, sprzątanie, korepetycje, naprawy, utrzymanie zieleni, wsparcie w zakresie ICT itd. W ramach tej ścieżki dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które zmierzają do zwiększenia ilości i jakości miejsc pracy oraz poprawy umiejętności osób zatrudnionych w tym sektorze.
4. Czwarta ścieżka będzie wspierać konsolidację Europejskich Rad Umiejętności Sektorowych.

Do ogłoszonego konkursu mogą przystąpić podmioty, które:

  • Są osobami prawnymi zarejestrowanymi w jednym z państw członkowskich UE lub w kraju, które dodatkowo obejmuje umowa konkursowa (Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Macedonia, Serbia, Turcja)
  • Mieszczą się w jednej z opisanych kategorii: partnerzy społeczni, władze publiczne, organizacje międzynarodowe, organizacje non-profit, organizacje nastawione na zysk, ośrodki badawcze oraz instytuty i uniwersytety, organizacje społeczeństwa obywatelskiego

Łączna pula pieniędzy przeznaczona dla konkursu wynosi 5 658 000 €. Komisja Europejska może sfinansować 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych działania.

Wnioski do powyższego projektu należy składać w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej: https://webgate.ec.europa.eu/swim/external/displayWelcome.do?lang=en oraz po wydrukowaniu przesłać pod adres Komisji Europejskiej w Brukseli w terminie do 15 stycznia 2014 roku.

Planowane rozpoczęcie realizacji projektów to czerwiec 2014.

Maksymalny czas trwania projektu wynosi 18 miesięcy.

 

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ALINA BRATKO
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2013-10-30
Data aktualizacji: 2013-10-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź