Konkurs w ramach FERS na rozwój publicznych służb zatrudnienia
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ogłosił konkurs nr FERS.01.02-IP.06-005/24 na realizację projektów w ramach Działania 01.02 Rozwój publicznych służb zatrudnienia Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Założeniem naboru jest wyłonienie do dofinansowania projektu, w ramach którego zostaną opracowane standardy wsparcia osób młodych i długotrwale bezrobotnych.
Wnioskodawca:
- przeprowadzi następujące działania w projekcie:
- Analiza aktów prawa krajowego i prawa Unii Europejskiej w zakresie wsparcia osób młodych i osób długotrwale bezrobotnych (rozumianych zgodnie z definicją przyjętą w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub w akcie prawnym zastępującym ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
- Analiza krajowych i międzynarodowych dobrych praktyk w zakresie dokonywania oceny kompetencji cyfrowych osób młodych, udzielania przez publiczne służby zatrudnienia kompleksowego wsparcia osobom młodym oraz osobom długotrwale bezrobotnym, w tym przegląd standardów stosowanych w 5 krajach Unii Europejskiej o podobnej charakterystyce społeczno-gospodarczej oraz (w miarę dostępności)rezultatów projektów realizowanych w ramach naboru „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”.
- Analiza trafności, rzetelności i użyteczności wynikającej z dotychczasowych doświadczeń urzędów pracy „Ankiety do oceny kompetencji cyfrowych” przygotowanej przez MRPiPS w 2023 r. i stosowanej obecnie w urzędach pracy oraz możliwości jej rozwinięcia merytorycznego i rozszerzenia jej stosowania na inne kategorie wiekowe.
- Analiza wsparcia udzielanego przez powiatowe urzędy pracy osobom młodym oraz osobom długotrwale bezrobotnym.
- Opracowanie i przygotowanie do wdrożenia trzech zestawów standardów wsparcia osób młodych i długotrwale bezrobotnych.
- Konsultacje i testy standardów.
- Przekazanie ostatecznej wersji standardów do PUP i MRPiPS wraz propozycją prawnej i organizacyjnej formy wdrożenia standardów w powiatowych urzędach pracy.
- Szkolenia dla kluczowych pracowników PUP: po cztery osoby na urząd – co najmniej jedna osoba w zakresie każdego z trzech typów standardów (łącznie co najmniej 1 360 pracowników PUP). Szkolenia odbywać się będą stacjonarnie lub hybrydowo w grupach po ok. 15 uczestników z różnych urzędów z terenu tego samego województwa (wnioskodawca zapewni catering, zwrot kosztów dojazdu uczestników, salę, materiały szkoleniowe, wynagrodzenie trenerów). Standardy zostaną również przekazane do twórców programu studiów podyplomowych dla pracowników instytucji rynku pracy opracowanego w ramach konkursu „Rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników instytucji rynku pracy w zakresie profesjonalizacji wsparcia świadczonego na rzecz osób będących w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy”, aby mogli je uwzględnić w programie studiów, o ile harmonogram obydwu interwencji na to pozwoli. Prócz tego wnioskodawca przygotuje standardy (oraz ewentualne inne materiały szkoleniowe) do zamieszczenia na wortalu PSZ.
- Opracowanie monitoringu wdrażania standardów we wszystkich PUP, opartego na opracowanych przez wnioskodawcę wskaźnikach (wskaźniki mogą mieć charakter jakościowy, niekoniecznie liczbowy) i określenie – we współpracy z MRPiPS – w raporcie końcowym z realizacji projektu czy wypełniony został wskaźnik rezultatu. Liczba tych wskaźników powinna wynosić od 2 do 5 wskaźników dla każdego z trzech typów standardów.
Monitoring w miarę możliwości prowadzony będzie z wykorzystaniem istniejących narzędzi wymiany informacji między PUP a MRPiPS.
- opracuje i przygotuje do wdrożenia trzy typy standardów:
- standardy dokonywania oceny kompetencji cyfrowych osób młodych,
- standardy dotarcia do osób młodych i metod wsparcia tej grupy docelowej, wynikających z Zalecenia Rady UE w sprawie GdM,
- standardy udzielania kompleksowego wsparcia osobom długotrwale bezrobotnym.
- Wnioskodawca powoła Komitet Sterujący projektu, w skład którego wejdą przedstawiciele:
- Departamentu Rynku Pracy MRPiPS (jako przewodniczący),
- Wnioskodawcy,
- Powiatowych Urzędów Pracy (wskazani przez Konwent Dyrektorów PUP),
- Wojewódzkich Urzędów Pracy (wskazani przez Konwent Dyrektorów WUP),
- partnerów społecznych,
- Departamentu Wdrażania EFS MRPiPS oraz Instytucji Zarządzającej FERS w MFiPR w charakterze obserwatorów.
W ramach projektu Wnioskodawca zobowiąże się do opracowania standardów w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz reprezentacją urzędów pracy i zapewni w trakcie trwania projektu możliwość wnoszenia poprawek i modyfikacji przez MRPiPS do programu szkolenia dla pracowników PUP dotyczącego wypracowanych standardów. Ostateczna wersja standardów musi zostać zaakceptowana przez Komitet Sterujący i Kierownictwo MRPiPS.
Projekt realizowany będzie przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.
W ramach naboru podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest:
- Administracja publiczna – (w tym rządowa) oraz podległe jej organy i jednostki organizacyjne – administracja centralna (Prezes Rady Ministrów, Rada Ministrów, ministrowie oraz centralne organy administracji rządowej) zgodnie z ustawą z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2023 r. poz. 1195, 1234, 1641) oraz administracja terenowa (wojewoda i służby działające regionalnie), zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 32, poz. 176).
- Instytucje rynku pracy – zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 735 z późn. zm.) są to:
- publiczne służby zatrudnienia;
- Ochotnicze Hufce Pracy;
- agencje zatrudnienia;
- instytucje szkoleniowe;
- instytucje dialogu społecznego;
- instytucje partnerstwa lokalnego.
- Jednostki naukowe – podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742).
- Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego – jednostki utworzone przez gminę zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463, 1688);
- Jednostki Samorządu Terytorialnego – lokalna lub regionalna wspólnota samorządowa utworzona na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463, 1688), ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r., poz. 107) i ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2023 r., poz. 572, 1688);
- Organizacje badawcze – podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, 1088, 1234, 1672, 1872 i 2005), będące organizacją prowadzącą badania i upowszechniające wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia nr 651/2014, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego z dnia 19 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. poz. 1456);
- Organizacje pozarządowe – podmioty, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023 r. poz. 571);
- Organizacje zrzeszające pracodawców – podmioty, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (Dz. U. z 2022 r. poz. 97);
- Podmioty ekonomii społecznej – podmioty, o którym mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 113);
- Uczelnie – podmioty, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 124, 227); 20
- Związki zawodowe – podmioty, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854).
Konkurs składa się z jednej rundy kończącej się wyborem jednego projektu do dofinansowania.
Kwota przeznaczona na nabór wynosi 6 000 000,00 zł. W ramach naboru nie wymagany jest wkład własny. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 100% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu. Wartość projektu wybranego do realizacji nie może przekraczać całkowitej wartości przeznaczonej na dofinansowanie w ramach naboru czyli kwoty 6 000 000,00 zł.
Wniosek można złożyć w terminie od 01 października 2024 r. r. do 25 listopada 2024 r. do godz.14:00.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/12-rozwoj-publicznych-sluzb-zatrudnienia-2/