Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Regranting w ramach projektu NOPLANETB

Fundacja Fairtrade Polska zaprasza do składania aplikacji w regrantingu w ramach projektu NOPLANETB – Łączenie nauki i społeczeństwa w celu wspierania strategii transformacji inkluzywnej (Bridging Science and Society to Foster Inclusive Transition Strategies) – Umowa nr NDICI CHALLENGE/2023/448-259.
 

NOPLANETB to czteroletni projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu DEAR, realizowany w ośmiu krajach Unii Europejskiej: Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Estonii i w Polsce. 

Założeniem projektu NOPLANETB jest, że kryzysy klimatyczny i ekologiczny wymagają zaangażowania społeczeństwa nie tylko po to, aby zwiększyć świadomości zagrożeń, ale także w celu wykorzystania szans i promowania większej odpowiedzialności głównych aktorów, takich jak władze publiczne, sektor prywatny, instytucje darczyńców i media.

W projekcie NOPLANETB przyjęto dwa założenia: 

  1. działania na rzecz klimatu często są skierowane do osób już w pewnym stopniu zaangażowanych i otwartych na uwzględnienie polityki transformacyjnej, 
  2. w ramach tych działań często proponuje się rozwiązania bez wystarczającego wyjaśnienia korzyści, co może zrażać osoby mniej poinformowane lub sceptycznie nastawione.

W ramach projektu NOPLANETB zapewnione będzie wsparcie finansowe i merytoryczne organizacjom, które zaplanują skuteczny i realistyczny plan włączenia mniej zaangażowanych obywateli i instytucji (zidentyfikowanych jako „niezaangażowane”, tj. osoby i podmioty, które nie są szczególnie wrażliwe na kwestie klimatyczne i ekologiczne) w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia działań na rzecz klimatu i wspierania zrównoważonych praktyk. 

W ten sposób projekt NOPLANETB ma również na celu promowanie zaufania do nauki. Antropogeniczne przyczyny zmian klimatycznych i kryzysów ekologicznych są potwierdzone naukowo, ale dowody te są często mylone z innymi typami argumentów i/lub przedstawiane jako opracowania akademickie, co sprawia, że są trudne do zrozumienia i pozornie odległe od codziennego życia. W ramach projektu NOPLANETB promowane ma być podejście oparte na nauce poprzez wspieranie szerokiego zrozumienia zjawisk, zachęcanie do krytycznego myślenia i sprawdzania faktów oraz angażowanie się w działania popularnonaukowe.

Projekty dofinansowane w ramach NOPLANETB muszą realizować poniższe cele: 

  • Przeciwdziałać brakowi zaangażowania: projekt musi w pierwszej kolejności rozwiązywać problem braku zaangażowania jednostek, instytucji lub innych podmiotów (lub jednego z nich). 
  • Promować zaufanie do nauki: projekt musi opierać się na dowodach naukowych, stanowiących jego centrum oraz kluczowy aspekt komunikacji, tak aby uczynić je bardziej dostępnymi i przydatnymi w codziennym życiu, promując w ten sposób szerszą akceptację i zrozumienie korzyści płynących ze zrównoważonego rozwoju.

Obszary działań mogą różnić się w zależności od strategii organizacji, zidentyfikowanych problemów i czynników kontekstowych. Poniższe obszary są tymi, w których NOPLANETB ma największe doświadczenie i widzi możliwości rozwijania realistycznych i skutecznych projektów. Są to: zrównoważona konsumpcja i produkcja (zielony biznes), zielone miejsca pracy, zielone miasta. 

Działania muszą być realizowane na terytorium Polski.

Projekt najpóźniej musi rozpocząć się 1 stycznia 2025 r. i powinien trwać między 6 a 9 miesięcy. 

Każdy projekt musi realizować działania na rzecz Fairtrade (np. poprzez Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu: Miejsca Pracy, Miasta, Szkoły i in., Zrównoważone Zamówienia Publiczne, Zielone Wydarzenia itp.).

Do konkursu grantowego może przystąpić: 

  • organizacja zarejestrowana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej; 
  • organizacja pozarządowa w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118 z późn. zm.), w szczególności: stowarzyszenia i fundacje oraz spółdzielnie socjalne, określone w art. 3 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, niedziałające w celu osiągnięcia zysku.

Maksymalny budżet projektów w ramach edycji jesień 2024 wynosi 90 000 zł. Maksymalny budżet jednego projektu 30 000 zł. Wkład własny finansowy (pochodzący ze źródeł innych niż UE) powinien wynieść 10% budżetu projektu.

Wnioski należy składać w terminie do 24 listopada 2024 r.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.fairtrade.org.pl/zaangazuj-sie/projekt-noplanetb/ 
 

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-11-05
Data aktualizacji: 2024-11-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź