Rekrutacja do projektu FabLab Małopolska dla dzieci
Fundacja Inteligentna Małopolska oraz FabLab Małopolska zapraszają do udziału w projekcie „FabLab Małopolska dla dzieci”.
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, Działanie 6.13 Lokalne inicjatywy edukacyjne, typ A. Lokalne inicjatywy edukacyjne w obszarze kształcenia dzieci i młodzieży.
Główne cele projektu to :
- wspieranie równego dostępu do dobrej jakości kształcenia i szkoleń oraz możliwości ich ukończenia przez uczniów szkół podstawowych zlokalizowanych w Krakowie;
- podniesienie kompetencji i kwalifikacji uczniów w zakresie praktycznej i nowoczesnej edukacji z wykorzystaniem metodologii MINT i STEAM;
- rozwój kompetencji i umiejętności dotyczących profilaktyki dobrostanu psychicznego i emocjonalnego u dzieci, w tym działania podnoszące poziom inteligencji społeczno-emocjonalnej, będącej podstawowym czynnikiem wpływającym na subiektywny poziom dobrostanu.
Grupą docelową w projekcie będą uczniowie szkół podstawowych (do 24 roku życia) zlokalizowanych w Krakowie.
Działania przewidziane w projekcie:
- Organizacja zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych.
Nauczanie przez doświadczenie, eksperymenty i działania pokazujące praktyczne zastosowanie nauk inżynierskich. Celem jest rozwijanie umiejętności poznawczych ludzi, samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków oraz umiejętność myślenia przyczynowo–skutkowego. Model ten organizator zaimplementował we wszystkich swoich pracowniach, dzięki czemu zapewniono równe szanse dostępu do wysokiej jakości edukacji w zakresie STEM.
- Warsztaty o przeciwdziałaniu dyskryminacji, jak również o wielokulturowości, związane z budowaniem postaw obywatelskich i prospołecznych dla uczniów szkół podstawowych.
Zajęcia w formie interaktywnych warsztatów składające się z następującej tematyki:
- mechanizm przemocy rówieśniczej i dyskryminacji w oparciu o klasyczną wiedzę i praktykę ze studiów przypadków z życia szkoły,
- •różne sposoby reagowania na przemoc i dyskryminację,
- język edukacji i komunikacji w szkole w kontekście jego dyskryminujących funkcji.
- Arteterapia.
Głównym celem warsztatów jest dostarczenie dzieciom narzędzi służącymi do samoregulacji, zdolności do kontrolowania i zarządzania swoimi emocjami, myślami i zachowaniami w sposób, który umożliwia skuteczne funkcjonowanie i osiąganie celów. Proces twórczy w arteterapii jest ważniejszy niż końcowy efekt artystyczny, a sama aktywność twórcza jest środkiem do wyrażania i przetwarzania wewnętrznych przeżyć i emocji. Arteterapia jest stosowana w różnych kontekstach, od terapii indywidualnej po grupową, i może być używana do pracy z różnymi grupami wiekowymi.
Zgłoszenia do projektu dokonuje uczeń / opiekun prawny bądź nauczyciel prowadzący, na podstawie formularza zgłoszeniowego stanowiącego załącznik 1. do regulaminu rekrutacji wypełnionego wraz z załącznikiem 2. (oświadczenie uczestnika projektu) i załącznikiem 3.
Rekrutacja trwa od 01 stycznia 2025 r. do 31 października 2025 r.
Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://www.fablabmalopolska.pl/projekty/fablab-malopolska-dla-dzieci/