Nabór wniosków w Programie pn. Otwarta Kultura
Fundacja Totalizatora Sportowego ogłosiła nabór wniosków w Programie „Otwarta Kultura”.
Program Grantowy „Otwarta Kultura” powstał w wyniku połączenia dwóch patriotycznych programów grantowych: „Polska Dziś i Jutro” oraz „Z Kobietami – Patriotkami”, które Fundacja realizowała w latach 2023 i 2024. Nowy program będzie kontynuował misję poprzednich inicjatyw, jednocześnie wprowadzając innowacyjne podejście do wspierania kultury, edukacji historycznej oraz budowania postaw patriotycznych.
Program „Otwarta Kultura” ma na celu szersze spojrzenie na kwestie dziedzictwa i kultury polskiej, integrując różnorodne inicjatywy wspierające ochronę i promocję polskiego dziedzictwa narodowego. Program łączy tradycję kulturową i historyczną z nowoczesnością, podtrzymuje pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, buduje szacunek i współodpowiedzialność za polskie dziedzictwo narodowe oraz wzmacnia świadomość jego wartości i potrzeby ochrony.
Obszary działań objęte Programem, na które można uzyskać dofinansowanie, muszą być zgodne z celami Programu oraz w szczególności dotyczyć:
- inicjowania i prowadzenia programów, wydarzeń, kampanii kulturalnych, społecznych i edukacyjnych (np. akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii, wystawy, koncerty);
- nauki o kulturze i historii polskiej, w tym:
- utworzenia materiałów dydaktycznych i edukacyjnych,
- realizacji działań popularnonaukowych dotyczących lokalnych i ogólnopolskich aspektów polskiej historii i kultury,
- utworzenia bezpłatnych, internetowych platform edukacyjnych, stron i portali internetowych promujących polską kulturę i /lub historię, popularyzujących wiedzę o wydarzeniach historycznych, które bazują na dokumentach źródłowych, prezentują zagadnienia w sposób rzetelny i obiektywny;
- wsparcie działań zmierzających do zachowania, ochrony, opieki lub rozbudowy narodowego dziedzictwa kulturowego i historycznego, podnoszących walory edukacyjne i promocyjne (np. prace konserwatorskie, remontowe, restauratorskie zabytków i innych obiektów, rozbudowa kolekcji dzieł sztuki, w tym kolekcji muzealnych i innych instytucji);
- finansowanie publikacji naukowych, szkoleniowych, jubileuszowych oraz innych z zakresu celów Programu.
Czas trwania Projektu powinien wynosić maksymalnie 12 miesięcy.
Wnioski mogą składać podmioty działające na rzecz dobra publicznego, niedziałające wyłącznie w celu osiągnięcia zysku, zarejestrowane na terenie RP i prowadzące działalność na terenie RP lub poza jej granicami. Mogą być nimi m.in: stowarzyszenia, fundacje, szkoły, przedszkola, kluby sportowe, jednostki samorządu terytorialnego, kościelne osoby prawne, muzea, domy kultury, biblioteki, inne instytucje kultury, podmioty lecznicze, domy dziecka oraz inne organizacje/instytucje.
Przy wnioskach o dofinasowanie nie wyższych niż 20 000 zł wkład własny nie jest obowiązkowy, ale w ocenie merytorycznej wniosku brana jest pod uwagę zadeklarowana wartość wkładu własnego i montaż finansowy uwzględniający różne źródła finansowania Projektu, przy Wnioskach o dofinasowanie powyżej 20 000 zł wkład własny musi wynieść minimum 25% od ogólnej wartości Projektu.
Program realizowany jest na terenie Rzeczpospolitej Polskiej lub też poza jej granicami.
O dofinasowanie można się ubiegać do 1 grudnia 2025 r., do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.fundacja.totalizator.pl/otwarta-kultura