Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nabór wniosków w programie KE CERV Obywatele, równość, prawa i wartości

Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) ogłosiły nabór wniosków w programie KE CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości”: Wzmocnienie pamięci o Holokauście, ludobójstwie, zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciw ludzkości w celu wzmocnienia demokracji w UE. 
 

Nabór obejmuje następujące tematy reprezentujące 4 priorytety: 

  1. CERV-2024-CITIZENS-REM-TRANSITION (temat 1): Przemiany demokratyczne, (od)budowanie i wzmacnianie społeczeństwa opartego na praworządności, demokracji i prawach podstawowych - projekty realizowane w ramach tego priorytetu powinny koncentrować się na przejściu od rządów autorytarnych i totalitarnych do demokracji w różnych krajach europejskich, ich podobieństwach i różnicach oraz na wnioskach wyciągniętych na przyszłość na temat tego, jak bronić i podtrzymywać wartości unijne, takie jak demokracja, praworządność i prawa podstawowe. Jednocześnie projekty mogą również badać sposoby sprawiedliwości historycznej, czy to poprzez procesy, restytucję czy amnestię.
  2. CERV-2024-CITIZENS-REM-HOLOCAUST (Temat 2): Wzmacnianie pamięci o Holokauście, ludobójstwie, zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości w celu wzmocnienia demokracji w UE - projekty w ramach tego priorytetu powinny koncentrować się na konkretnych zbrodniach, takich jak Holokaust, zbrodnie totalitarne lub inne zbrodnie XX wieku, takie jak ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, oraz powinny analizować, w jaki sposób te zbrodnie zostały zorganizowane, które podmioty były w nie zaangażowane i w jaki sposób zostały popełnione.
  3. CERV-2024-CITIZENS-REM-HISTMIGRATION (Temat 3):  Migracja, dekolonizacja i wielokulturowe społeczeństwa europejskie. Aby przyczynić się do realizacji celów unijnego planu działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025, projekty w ramach tego priorytetu powinny badać dziedzictwo kolonializmu, zarówno w Europie, jak i poza nią, oraz jego wpływ na współczesne wielokulturowe społeczeństwa europejskie. Tematy takie jak dyskryminacja i rasizm są nadal związane z tymi doświadczeniami i odgrywają ważną rolę w pamięci europejskiej w większości społeczeństw UE. Zgodnie ze strategicznymi ramami UE na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i uczestnictwa Romów projekty mogą również podnosić świadomość na temat historii i kultury Romów, przyczyniając się do wzmocnienia wielokulturowych społeczeństw europejskich. Projekty w ramach tego priorytetu mogą również dotyczyć wspólnych europejskich doświadczeń migracyjnych, które można powiązać z wieloma wydarzeniami, takimi jak wojny, momenty przejściowe, kolonizacja i dekolonizacja, skutki gospodarcze, prześladowania itp.
  4. CERV-2024-CITIZENS-REM-EUINTEGRATION (Temat 4): Integracja europejska i jej najważniejsze osiągnięcia - projekty realizowane w ramach tego priorytetu powinny badać i promować wśród wszystkich pokoleń kluczowe momenty i punkty odniesienia integracji europejskiej, jej historię oraz sposób, w jaki zmiany te wpłynęły w praktyce na codzienne życie Europejczyków. Projekty mogą koncentrować się na konkretnych prawach przyznanych w Unii Europejskiej, takich jak swoboda przemieszczania się, na konkretnych osiągnięciach, takich jak wspólna waluta, lub na definiowaniu momentów, takich jak akcesja krajów. Świadectwa świadków mogą być szczególnie cennym źródłem informacji o tym doświadczeniu i zapewnić perspektywę międzypokoleniową.

Każdy składany wniosek może dotyczyć tylko jednego wybranego tematu.

Projekty mogą mieć charakter krajowy lub ponadnarodowy. Zarazem, powinny mieć wymiar europejski i najlepiej, aby były realizowane na poziomie ponadnarodowym (obejmującym tworzenie i funkcjonowanie partnerstw i sieci ponadnarodowych).

Wymagane jest partnerstwo co najmniej dwóch uprawnionych podmiotów. Aby kwalifikować się do udziału w konkursie, wnioskodawcy muszą: 

  • w przypadku głównych wnioskodawców (tj. koordynatora): być podmiotami prawnymi nienastawionymi na zysk (podmiotami publicznymi lub prywatnymi) lub organizacją międzynarodową. 
  • w przypadku współwnioskodawców: być podmiotami prawnymi nienastawionymi na zysk lub nastawionymi na zysk (podmiotami publicznymi lub prywatnymi). Organizacje nastawione na zysk mogą składać wnioski wyłącznie w partnerstwie z podmiotami publicznymi, prywatnymi organizacjami nienastawionymi na zysk lub organizacjami międzynarodowymi. 
  • mieć formalną siedzibę w jednym z kwalifikujących się krajów, tj.: 
    • państwa członkowskie UE (w tym kraje i terytoria zamorskie) 
    • kraje spoza UE: 
      • kraje stowarzyszone z programem CERV lub kraje, w których trwają negocjacje w sprawie układu o stowarzyszeniu i w przypadku których umowa wchodzi w życie przed podpisaniem umowy dotacji.

Okres realizacji projektu może wynosić od 12 do 24 miesięcy.

Wnioskowana dotacja UE nie może być niższa niż 50 000 EUR. Kwota maksymalna nie jest określona. Dotacja ma charakter kwot ryczałtowych.

Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 6 czerwca 2024 r. do godz. 17:00.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/cerv-2024-citizens-rem-holocaust?programmePeriod=2021%20-%202027&frameworkProgramme=43251589&programmePart=

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-03-11
Data aktualizacji: 2024-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź