Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dotacje na projekty dla młodzieży

Departament Stanu USA - Misja USA w Polsce zaprasza do składania wniosków na projekty dotyczące wspierania zaangażowania obywatelskiego, demokratycznego uczestnictwa i przywództwa młodzieży (WAW-NOFO-FY24-06).

Zgłaszane projekty mają przyczyniać się do wzrostu zaangażowania młodych ludzi (w wieku 15-30 lat) w życie obywatelskie i umożliwiać im realizację projektów w ich społecznościach w celu promowania demokratycznego uczestnictwa i wzmacniania wartości demokratycznych.

Składane projekty mają mieć na celu wdrożenie skutecznych programów zaangażowania obywatelskiego skoncentrowanych na promowaniu praw człowieka, wartości demokratycznych i rządów prawa. Działania powinny wyposażyć uczestników w umiejętności, które pozwolą im skutecznie poruszać się po złożoności ich społeczeństwa, konstruktywnie angażować się i w znaczący sposób przyczyniać się do rozwoju swojej społeczności i przyszłości Polski. Projekty powinny być również opracowywane z myślą o wspieraniu trwałych więzi i współpracy między uczestnikami po zakończeniu projektu.

Wszystkie projekty muszą dotyczyć rozwoju przywództwa młodzieży, krytycznego myślenia, umiejętności zarządzania projektami i odporności, a także co najmniej jednego z poniższych obszarów programowych:

  • Zaangażowanie w prawa człowieka i rozwiązywanie problemów: Inicjatywy promujące prawa człowieka i tolerancję, skoncentrowane na aktywnym zaangażowaniu społeczności, w tym lokalna analiza wyzwań i identyfikacja rozwiązań. 
  • Promowanie demokratycznego uczestnictwa: Programy, które zachęcają do demokratycznego zaangażowania i zwiększają udział młodzieży w procesie polityki publicznej, w tym współpraca z samorządami lokalnymi, społecznościami, organizacjami pozarządowymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i/lub sektorem prywatnym. Programy powinny koncentrować się na nauczaniu umiejętności rzecznictwa i formułowaniu reform politycznych w celu opracowania strategii rozwiązywania problemów lokalnych, aby wpłynąć na znaczące zmiany.
  • Zaangażowanie włączające: Strategie angażowania młodzieży zazwyczaj nieaktywnej obywatelsko i zapewnienia, że potrzeby i prawa społeczności mniejszościowych są brane pod uwagę w budowaniu bezpiecznego i tolerancyjnego środowiska. 

Mile widziane są projekty, które uwzględniają zaangażowanie amerykańskich ekspertów, trenerów, modeli i/lub najlepszych praktyk, w zależności od potrzeb.

Projekty mogą się rozpocząć nie wcześniej niż 30 września 2024 r. Maksymalny okres realizacji wynosi 36 miesięcy.

O wsparcie mogą wnioskować:

  • Odpowiednio zarejestrowane organizacje non-profit, w tym ośrodki analityczne i organizacje społeczeństwa obywatelskiego/pozarządowe z doświadczeniem w programowaniu;
  • Instytucje edukacyjne non-profit lub rządowe, w tym biblioteki publiczne, szkoły i uniwersytety;
  • Podmioty nastawione na zysk lub komercyjne.

Aby kwalifikować się do wnioskowania o grant, organizacja ubiegająca się o wsparcie musi być zarejestrowana do prowadzenia działalności w Polsce, a jeśli tak nie jest, zdecydowanie zachęca się ją do współpracy z lokalną polską organizacją zarejestrowaną do prowadzenia działalności w Polsce.

Na nabór przeznaczono 150 000 $. Minimalna kwota grantu wynosi 50 000 $, a maksymalna 150 000 $. Wsparcie zostanie przyznane maksymalnie dwóm projektom.

Zgłoszenia można przesyłać do 12 lipca 2024 r.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://pl.usembassy.gov/nofo-fostering-civic-engagement-democratic-participation-and-youth-leadership/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-05-22
Data aktualizacji: 2024-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź