Kreatywna Europa - Skills and talent development
Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków w ramach programu Kreatywna Europa w schemacie pn. „Skills and talent development”(CREA-MEDIA-2025-TRAINING).
Schemat obejmuje wsparcie organizacji szkoleń i działań mentorskich w celu profesjonalizacji osób zawodowo działających w europejskim sektorze audiowizualnym. Celem schematu jest zwiększenie zdolności specjalistów z branży audiowizualnej do dostosowania się do nowych procesów twórczych, rozwoju rynku i technologii cyfrowych, które mają wpływ na cały łańcuch wartości.
Schemat wspiera nowe procesy twórcze, wykorzystanie innowacji cyfrowych w produkcji audiowizualnej i dystrybucji, wykorzystanie narzędzi cyfrowych do produkcji i dystrybucji gier wideo, rozwój nowych modeli biznesowych i poprawa wykorzystania praw własności intelektualnej oraz zielona transformacja.
Wsparcie można otrzymać na działania szkoleniowe i mentorskie mające na celu zwiększenie zdolności profesjonalistów z branży audiowizualnej do dostosowania się do nowych procesów twórczych, rozwoju rynku i technologii cyfrowych, które mają wpływ na cały łańcuch wartości:
- Wspieranie nowych procesów twórczych (np. kreatywna współpraca, w tym między dyscyplinami, innowacyjne opowiadanie historii łączące różne zestawy umiejętności)
- Transformacja cyfrowa: szkolenia mające na celu wyposażenie profesjonalistów w całym łańcuchu wartości w najnowocześniejsze narzędzia cyfrowe i analizy danych do kreatywnego opowiadania historii, produkcji, w tym produkcji wirtualnej, postprodukcji lub marketingu, promocji, zaangażowania odbiorców oraz nowych trybów dystrybucji, monetyzacji i eksploatacji.
- Dostosowanie do nowych trendów rynkowych: w tym rozwój nowych modeli biznesowych i wykorzystanie praw własności intelektualnej (np. remake’i, spin-offy, sequele, merchandising).
- Gry wideo: szkolenia mające na celu wyposażenie profesjonalistów w najnowocześniejsze narzędzia cyfrowe do tworzenia, rozwoju, produkcji, dystrybucji, promocji i marketingu oraz dostosowywania się do nowych trendów rynkowych.
- Zielona transformacja przemysłu audiowizualnego: zieloni konsultanci, mający na celu promowanie zrównoważonych praktyk w całym łańcuchu wartości; szkolenia w zakresie wdrażania planów zrównoważonego rozwoju, w tym korzystania z narzędzi do pomiaru emisji CO2.
Zajęcia mogą odbywać się w formie fizycznej lub online, bądź też stanowić połączenie obu tych form.
Zachęca się do tworzenia programów opartych na innowacyjnych metodach, w tym masowych otwartych kursach online (MOOC) i interaktywnym uczeniu się w celu zwiększenia dostępu i skuteczności. Należy skupić się na doskonaleniu umiejętności i kompetencji dostosowanych do rozwijających się technologii i praktyk rynkowych.
Aby się kwalifikować wnioskodawcy (beneficjenci i powiązane podmioty) muszą:
- być podmiotami prawnymi (publicznymi lub prywatnymi);
- mieć siedzibę w jednym z kwalifikujących się krajów, tzn.:
- państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa:
- państwa członkowskie UE (oraz kraje i terytoria zamorskie)
- państwa spoza UE:
- państwa wymienione jako EEA (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz państwa stowarzyszone programu Kreatywna Europa albo kraje w trakcie negocjacji umowy stowarzyszeniowej i takie, w których przypadku umowa wejdzie w życie przed podpisaniem umowy grantowej.
- państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa:
Maksymalny okres realizacji działań wynosi 12 miesięcy.
Na nabór przeznaczono 7 500 000 EUR. Wysokość dofinansowania wynosi do 80% całkowitych kwalifikowanych kosztów działania.
Termin składania wniosków upływa 24 kwietnia 2025 r. o godz. 17:00 czasu brukselskiego.
Szczegółowe informacje o naborze dostępne są pod adresem: https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/fostering-european-media-talents-and-skills/ oraz https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/CREA-MEDIA-2025-TRAINING?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&programmePeriod=2021%20-%202027&frameworkProgramme=43251814&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate