Nabór wniosków w ramach FEM Działanie 6.28 Nauka i innowacja w małopolskich szkołach
Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, jako Instytucji Pośredniczącej, ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 6, Działanie 6.28 Nauka i innowacja w małopolskich szkołach, Typ A. Tworzenie oferty edukacyjnej dla szkół i placówek oświatowych przez małopolskie instytucje popularyzujące naukę i innowacje (np. typu fablab, centra popularyzujące wiedzę i naukę) (konkurs nr FEMP.06.28-IP.01-075/24).
Celem projektu powinna być popularyzacja innowacji i zainteresowania naukami ścisłymi z zakresu STEAM wśród uczniów oraz rozwój ich kreatywności i samodzielności poznawczej.
Oferta edukacyjna dla szkół i placówek oświatowych może być tworzona wyłącznie przez małopolskie instytucje popularyzujące naukę i innowacje (np. typu fablab, centra popularyzujące wiedzę i naukę).
W przedmiotowym naborze możliwe jest tworzenie oferty edukacyjnej dla:
- Ośrodków Wychowania Przedszkolnego (OWP),
- szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne i zawodowe (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) z terenu województwa małopolskiego.
Odbiorcami wsparcia mogą być wyłącznie uczniowie (w tym dzieci i uczniowie ze specjalnymi potrzebami) i kadra OWP oraz szkół i placówek systemu oświaty wskazanych powyżej.
W przypadku projektów realizowanych przez OWP/szkoły/placówki oświatowe działania w projekcie nie mogą dotyczyć wyłącznie uczniów i kadry tych placówek, a projekt nie może polegać na realizacji zajęć pozalekcyjnych dla swoich uczniów. Oferta tworzona w projekcie powinna być otwarta na zewnętrznych odbiorców i przede wszystkim skierowana do dzieci, uczniów i kadry innych jednostek oświatowych.
Oferta powinna angażować różne zmysły, zachęcać do eksperymentowania, rozwiązywania problemów w sposób interaktywny, ale także angażujący w sprawy ważne społecznie.
Oferty edukacyjne tworzone w ramach projektu muszą być ukierunkowane na rozwój u uczniów kompetencji kluczowych lub umiejętności przekrojowych (w tym z zakresu STEAM), z uwzględnieniem specjalnych potrzeb, deficytów i uzdolnień uczniów oraz sytuacji społeczno–ekonomicznej, w tym:
- sprzyjających kreatywności, innowacyjności i budowaniu postaw proinnowacyjnych,
- związanych z rozwojem kompetencji zielonych.
Wsparcie uczniów będzie zaprojektowane z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb w szczególności związanych ze specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnością.
Przygotowywana oferta będzie musiała uwzględniać tematykę związaną z równością i niedyskryminacją.
O dofinansowanie projektu w konkursie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), wyszczególnione w SZOP, tj.:
- Administracja publiczna,
- Instytucje nauki i edukacji,
- Instytucje wspierające biznes,
- Organizacje społeczne i związki wyznaniowe,
- Partnerzy społeczni,
- Przedsiębiorstwa,
- Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne,
- Służby publiczne.
Katalog ten dotyczy zarówno Wnioskodawcy, jak i Partnera/Partnerów.
Oferta realizowana w ramach projektu powinna być związana z dotychczasowym profilem instytucji, wpisując się w jej codzienną działalność, jednak realizacja projektu stanowi rozszerzenie dotychczasowej oferty placówki, i nie może ograniczać się jedynie do sfinansowania realizacji działań finansowanych dotychczas z innych środków.
Działanie nie ma na celu wzmacniania potencjału instytucji popularyzujących naukę i innowacje. Przygotowywana oferta bazować powinna, co do zasady na posiadanej infrastrukturze i wyposażeniu.
W ramach projektu możliwe będzie także wsparcie kadry w zakresie m.in. pracy z uczniami metodami aktywnymi z wykorzystaniem eksperymentu.
Termin zakończenia realizacji projektu nie może nastąpić później niż 30 czerwca 2029 r.
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 27 301 768,25 PLN, w tym:
- finansowanie UE – 25 785 000,00 PLN,
- współfinansowanie krajowe z budżetu państwa – 1 516 768,25 PLN.
Minimalna i maksymalna wartość projektu nie została określona w konkursie. Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane Beneficjentowi przez właściwą instytucję) wynosi 90%. Wymagany poziom wkładu własnego do projektu wynosi 10% wydatków kwalifikowalnych.
Wnioski można składać do 27 listopada 2024 r. do godz. 15:00:00.
W przypadku pytań można kontaktować się z organizatorem naboru:
- nr tel. 12 37-69-195, 451 071 302, 451 071 303
- poczta elektroniczna: info@mcp.malopolska.pl
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie: https://fundusze.malopolska.pl/nabory/9626-dzialanie-628-nauka-i-innowacja-w-malopolskich-szkolach