Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konkurs dotyczący wsparcia obywateli państw trzecich

Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości jako Instytucji Pośredniczącej, ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działania 6.19 Kompleksowe wsparcie obywateli państw trzecich, Typ A. wsparcie obywateli państw trzecich – konkurs (konkurs nr FEMP.06.19-IP.01-012/25).

W ramach typu A mogą być realizowane wyłącznie działania wpierające integrację społeczno-kulturową obywateli państw trzecich, a co za tym idzie wzrost potencjału regionu. Wśród przewidywanych działań można wskazać: 

  1. warsztaty wspierające podnoszenie znajomości języka polskiego (brak możliwości finansowania kursów/szkoleń językowych, możliwe są wyłącznie inne formy wspomagające proces nauki, jak na przykład spotkania, kluby dyskusyjne); 
  2. działania kształtujące w społeczeństwie postawę otwartości, ukierunkowane na integrację społeczną (np. przybliżanie regionu, kultury, kuchni, obyczajów i tradycji polskich dla obywateli państw trzecich oraz działania poznawcze dla Małopolan ukierunkowane na poznanie danej społeczności obywateli państw trzecich); 
  3. działania mające na celu wsparcie instytucji publicznych w relacjach z obywatelami państw trzecich, np. w zakresie integracji obywateli państw trzecich i komunikacji wielokulturowej;
  4. inne działania mające ułatwić integrację społeczną obywateli państw trzecich (np. różnego rodzaju aktywności kulturalne, rekreacyjne, spotkania, warsztaty itp.). 

W ramach konkursu nie ma możliwości finansowania wydarzeń o charakterze imprez plenerowych jak np. festyny. W konkursie nie ma możliwości realizacji wsparcia o charakterze zawodowym (kursów, staży i innych instrumentów rynku pracy). Działania o charakterze zawodowym na rzecz obywateli państw trzecich są możliwe do realizacji w ramach naboru z Działania 6.19 typ projektu B realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Wsparcie nie może zostać przeznaczone również na wsparcie finansowe obywateli państw trzecich, jak również na wsparcie socjalno-bytowe takie jak zakwaterowanie, środki higieny osobistej, środki medyczne oraz inne produkty i artykuły konieczne do zaspokojenia niezbędnych potrzeb oraz inne działania, które w sposób bezpośredni nie przyczyniają się do integracji społeczno-kulturowej obywateli państw trzecich.

W projekcie preferowane są osoby, które po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zostały objęte ochroną czasową. Szczegółowe informacje zawarte są w Regulaminie konkursu.

Termin zakończenia realizacji projektu nie może nastąpić później niż 30 czerwca 2029 r.

Wnioskodawcą może być wyłącznie organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub organizacja międzynarodowa działająca w obszarze integracji cudzoziemców, na terenie Polski. W roli Partnera mogą występować wszystkie podmioty wyszczególnione w SZOP, tj.: 

  • Administracja publiczna, 
  • Instytucje nauki i edukacji, 
  • Instytucje ochrony zdrowia, 
  • Instytucje wspierające biznes, 
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, 
  • Partnerstwa, 
  • Partnerzy społeczni, 
  • Przedsiębiorstwa, 
  • Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, 
  • Służby publiczne.

Wnioskodawca nie może złożyć w konkursie więcej niż jednego wniosku o dofinansowanie lub występować jako Partner w jakimkolwiek innym projekcie złożonym w konkursie.

Wnioskodawca lub Partnerzy (jeśli dotyczy) muszą posiadać minimalne doświadczenie, tj.: 

  1. Wnioskodawca lub Partner posiada co najmniej 2-letnie doświadczenie (w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie) w zakresie integracji cudzoziemców (ocenie podlega doświadczenie na terenie kraju), a jego działalność (podmiotu posiadającego ww. doświadczenie) obejmuje integrację cudzoziemców, co potwierdzają odpowiednie zapisy w statucie (lub dokumencie równorzędnym).
  2. Wnioskodawca (Partner wiodący) posiada doświadczenie w realizacji projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych (co najmniej jeden zakończony projekt, dla którego nie została rozwiązana umowa o dofinansowanie).

Odbiorcami wsparcia (grupą docelową) wskazanymi we wniosku mogą być wyłącznie: 

  • obywatele państw trzecich, ich rodziny i otoczenie, 
  • podmioty (instytucje publiczne) działające na rzecz obywateli państw trzecich i ich pracownicy/pracowniczki pracujący/pracujące z obywatelami państw trzecich. 

Obywatel państwa trzeciego to osoba, która nie jest obywatelem państwa członkowskiego UE ani obywatelem takich krajów jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria, w tym: 

  • bezpaństwowiec w rozumieniu Konwencji o statusie bezpaństwowców z dnia 28 sierpnia 1954 r., 
  • osoba bez ustalonego obywatelstwa.

Osoby objęte wsparciem w projekcie muszą posiadać miejsce zamieszkania w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub pracować (obligatoryjnie w przypadku wsparcia pracowników/pracowniczek instytucji publicznych) lub uczyć się na terenie województwa małopolskiego.

Podczas oceny dodatkowe punkty będą przyznane za realizację działań na obszarach o niskiej dostępności wsparcia - premiowane będzie, jeśli projekt przewiduje wsparcie wyłącznie dla uczestników niebędących mieszkańcami miast, w których funkcjonuje Małopolskie Centrum Integracji Cudzoziemców (Kraków) lub jego filia (Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz).

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 12 042 648,58 PLN. Minimalna wartość projektu nie została określona w konkursie, a maksymalna wynosi 1 500 000,00 PLN. Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE+ współfinansowanie ze środków krajowych przyznane Beneficjentowi przez właściwą instytucję) wynosi 95%. Wymagany poziom wkładu własnego do projektu wynosi 5% wydatków kwalifikowalnych.

Wnioski można składać w terminie od 28 lutego 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r., do godz. 15:00:00.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://fundusze.malopolska.pl/nabory/10830-dzialanie-619-kompleksowe-wsparcie-obywateli-panstw-trzecich-typ-wsparcie-obywateli 

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii i Funduszy Europejskich
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2025-02-28
Data aktualizacji: 2025-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź