Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków do programu pn. Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego 2025

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłosił nabór wniosków do programu „Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego” – edycja 2025.

Głównym celem programu jest upowszechnienie umiejętności tradycyjnej gry na instrumentach, śpiewu i tańca wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, poprzez zakładanie i prowadzenie lokalnych Ognisk Muzyki Tradycyjnej lub Ognisk Muzyki i Tańca Tradycyjnego oraz tworzenie ich ogólnopolskiej sieci.

Istotnym celem programu będzie umożliwienie jego uczestnikom praktykowania muzyki tradycyjnej jako sztuki użytecznej społecznie. Wspólne muzykowanie, śpiew i taniec będą służyć budowaniu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych.

Program skierowany jest do śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy (liderzy/grupa liderów) praktykujących wybrane elementy rodzimych tradycji muzycznych, pragnących przeprowadzić działania na rzecz powołania lub kontynuacji prac ogniska. Lider/grupa liderów to co najmniej jedna osoba fizyczna odpowiedzialna za przygotowanie autorskiego projektu działań edukacyjnych i animacyjnych oraz ich przeprowadzenie we współpracy z wnioskodawcą. 

Projekty mogą być realizowane w terminie od 22 kwietnia do 15 listopada 2025 r.

O przyznanie środków finansowych na realizację projektu w ramach programu mogą się ubiegać następujące podmioty realizujące zadania zgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 grudnia 2018 roku w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, udzielania dotacji celowej na zadania nim objęte oraz udzielania dofinansowań podmiotom prowadzącym działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, posiadające siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NIMiT oraz wydatków dokonywanych z tych środków: 

  1. samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych przez MKiDN wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych); 
  2. organizacje pozarządowe i społeczne, w tym koła gospodyń wiejskich lub jednostki ochotniczej straży pożarnej; 
  3. podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie zgodnym z ust.1

Partnerem obowiązkowym projektu powinna być co najmniej jedna osoba fizyczna, która współpracuje albo nawiąże współpracę z lokalną instytucją kultury, jednostką samorządową, podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego, kołem gospodyń wiejskich, jednostką ochotniczej straży pożarnej, szkołą publiczną oraz niepubliczną albo inną organizacją pozarządową lub społeczną, na rzecz wspólnego powołania lub dalszego prowadzenia ogniska.

Planowany budżet programu w edycji 2025 wynosi 250 000 zł brutto. W ramach programu, NIMiT sfinansuje realizację zakwalifikowanego projektu do maksymalnej kwoty 25 000 zł.

Wnioski należy składać elektronicznie na adres mailowy: pracownia_mitt@nimit.pl w terminie od 10 marca do 10 kwietnia 2025 r. do godziny 23:59:59.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację programu są: 

  • Anna Čemeljić – Główna specjalistka ds. muzyki i tańca tradycyjnego, tel.: +48 785 170 000, mail: pracownia_mitt@nimit.pl 
  • Piotr Piszczatowski – Koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://nimit.pl/aktualnosci/nabor-wnioskow-do-programu-ogniska-muzyki-i-tanca-tradycyjnego-edycja-2025/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii i Funduszy Europejskich
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2025-03-14
Data aktualizacji: 2025-03-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź