Konkurs dotyczący wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych
Minister Edukacji ogłosił otwarty konkurs ofert pn.: „Program wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych” (konkurs nr: DIR.WTCiWUU.264.1.2025).
Celem konkursu jest wybór najlepszych ofert na realizację ogólnopolskich lub ponadregionalnych programów wspierających rozwój uczniów wybitnie uzdolnionych.
W Programie uczestniczyć będą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.) kształcący się w formie dziennej, z terenu Polski.
Program powinien zawierać działania wspierające uczniów z uzdolnieniami:
- naukowymi;
- artystycznymi.
W module naukowym działania ujęte w ofercie powinny uwzględniać:
- organizację staży badawczo-rozwojowych w jednostkach naukowych lub w firmach technologicznych;
- organizację warsztatów, spotkań, seminariów rozwijających uzdolnienia i zainteresowania uczniów;
- przewidujące współpracę z uczelniami, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm.), w zakresie zaplanowanych działań projektowych.
W module artystycznym działania ujęte w ofercie powinny uwzględniać:
- organizację warsztatów, konkursów muzycznych, zajęć tanecznych, zajęć plastycznych;
- organizację spotkań młodzieży z przedstawicielami nauki i kultury;
- możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych przez udział w koncertach i wystawach.
Oferent może złożyć ofertę w ramach jednego lub dwóch modułów.
Preferowane będą projekty:
- zawierające działania wspierające i rozwijające zdolności uczniów z dwóch wskazanych obszarów (modułów), tj. naukowo-artystycznych;
- uwzględniające efektywną rekrutację, która zapewni równy dostęp uczniów z całego kraju;
- przewidujące współpracę z uczelniami, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie zaplanowanych działań projektowych;
- składane przez podmioty posiadające doświadczenie w realizacji zadań na rzecz ucznia zdolnego lub udokumentowaną współpracę ze środowiskiem naukowym na rzecz ucznia zdolnego;
- uwzględniające nieodpłatną realizację zajęć edukacyjnych dla uczestników (np. spotkań, warsztatów, zajęć na uczelniach, webinariów itp.).
Oferta nie może przewidywać przyznawania pomocy materialnej w postaci stypendiów lub nagród finansowych.
Zadanie publiczne będzie realizowane w terminie od dnia zawarcia umowy do dnia 31 grudnia 2025 r.
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzące, obejmującą teren całego kraju, działalność społecznie użyteczną w obszarze zgodnym z zakresem rzeczowym zadania publicznego, określonym w części I ogłoszenia o konkursie.
Na realizację zadania publicznego przeznaczono środki publiczne w formie dotacji celowej w wysokości 2 000 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 2 000 000 zł. Dotacja może zostać przyznana pod warunkiem zapewnienia przez oferenta wkładu własnego w łącznej wysokości minimum 10% całkowitych kosztów realizacji zadania publicznego, w tym środków finansowych własnych lub środków finansowych pochodzących z innych źródeł, w wysokości minimum 5% całkowitych kosztów realizacji zadania publicznego, (do środków finansowych własnych lub środków finansowych pochodzących z innych źródeł nie wlicza się wkładu osobowego i wkładu rzeczowego).
Oferty można składać w terminie do dnia 29 maja 2025 r.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/otwarty-konkurs-ofert-pn-program-wspierania-rozwoju-uczniow-wybitnie-uzdolnionych