Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty konkurs ofert pod nazwą: Edukacja globalna 2023

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych ofert modułowych z propozycjami zadań publicznych (projektów), obejmujących realizację działań w dziedzinie edukacji globalnej skierowanych do społeczeństwa polskiego odpowiadających założeniom „Planu współpracy rozwojowej w roku 2023".

Dla potrzeb niniejszego konkursu przez „edukację globalną” rozumie się działania edukacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa i nawiązujące do problemów i wyzwań rozwojowych na świecie, stanowiące część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Przez współzależności należy rozumieć wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych.

Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można m.in.: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawę jakości życia w krajach Globalnego Południa, ochronę praw człowieka, zapewnienie zrównoważonego rozwoju, budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa. Szczególnie istotne w edukacji globalnej jest: tłumaczenie przyczyn i konsekwencji opisywanych zjawisk, przedstawianie perspektywy Globalnego Południa, rozumienie świata jako złożonego i dynamicznie zmieniającego się systemu, kształtowanie krytycznego myślenia i wpływ na zmianę postaw, przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń, ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę.

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się podmioty, o których mowa w art. 127 ust. 1 pkt 1 lit. a, b i e ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, spełniające wymogi określone w Regulaminie konkursu tj. organizacje pozarządowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023, poz. 571 z późn. zm.) oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy, a także publiczne szkoły wyższe, instytuty badawcze, Polska Akademia Nauk, jej jednostki naukowe i organizacyjne oraz jednostki samorządu terytorialnego. 

Realizacja zadania może rozpocząć się nie wcześniej niż od dnia 13.09.2023 r. i zakończyć nie później niż do dnia 31 grudnia 2023 r. W przypadku II modułu ofert zadania należy zrealizować nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2024 r. i nie później niż do dnia 31 grudnia 2024 r.

Oferenci zobowiązani są do wskazania w ofercie zakładanych rezultatów zadania publicznego, planowanego poziomu ich osiągnięcia oraz sposobu monitorowania tych rezultatów.

Ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej, w terminie do 5 października 2023 r., do godziny 16:00, w sposób opisany w Regulaminie konkursu.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/polskapomoc/ogloszenie-konkursu-edukacja-globalna-2023

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitororwania Inwestycji
Osoba publikująca: Angelika Sałapa-Gicala
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2023-09-25
Data aktualizacji: 2023-09-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź