Nabór do Programu Kultura cyfrowa
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do Programu Kultura cyfrowa.
Strategicznym celem programu jest digitalizacja i udostępnianie w Internecie zasobów bibliotecznych, archiwalnych, zabytkowych, muzealnych oraz audiowizualnych wraz z zapewnieniem bezpiecznej i długookresowej archiwizacji zasobów cyfrowych.
Celem programu jest także zwiększenie dostępności cyfrowych zasobów w Internecie wraz z umożliwieniem ich ponownego wykorzystania zwłaszcza do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, a w przypadku zasobów należących do domeny publicznej – także komercyjnych. Realizowane projekty powinny dotyczyć digitalizacji cennych zbiorów (takich jak: muzealia, starodruki, księgozbiory oraz inne zabytki nieruchome, a także archiwalia i zbiory filmowe, zwłaszcza, gdy dostęp do zbiorów jest utrudniony dla odbiorców), przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu zachowania, ilości i kompletności zasobu oraz doboru tematycznego zbiorów planowanych do digitalizacji.
W ramach programu możliwa jest realizacja projektów edukacyjnych dotyczących wykorzystania zasobów cyfrowych oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie digitalizacji między instytucjami posiadających zbiory.
Realizacja zadania odbywa się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Rodzaje kwalifikujących się zadań:
- Zadanie nr 1: udostępnianie i ponowne wykorzystywanie cyfrowych zasobów muzealnych, bibliotecznych, audiowizualnych, zabytkowych oraz archiwalnych
- Zadanie nr 2: zadanie interdyscyplinarne obejmujące digitalizację wraz z przeprowadzeniem niezbędnych prac konserwatorskich, opracowanie, udostępnianie i ponowne wykorzystywanie zasobów dziedzictwa kulturowego.
Wnioski mogą składać następujące podmioty:
- samorządowe instytucje kultury (które nie są współprowadzone przez ministra);
- organizacje pozarządowe;
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.
Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie 1 wniosek w programie, do limitu są wliczane wnioski, które uzyskały dofinansowanie w trybie wieloletnim w roku 2022 i 2023.
Limity finansowe na każdy rok realizacji zadania wynoszą od 40 000 zł do 400 000 zł. Preferowany maksymalny % poziom dotacji w budżecie zadania wynosi 80%.
Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2023 r.
Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-cyfrowa-2024