Konkurs grantowy na realizację lokalnych działań integracyjnych
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji – Agenda ONZ zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie grantowym na realizację lokalnych działań integracyjnych dla dzieci i młodzieży (ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych) ze społeczności lokalnej i migranckiej.
Założona w 1951 r. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest częścią Systemu Narodów Zjednoczonych. IOM działa w Polsce od 1992 roku.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji – Agenda ONZ ogłosiła ogólnopolski konkurs grantowy skierowany do szkół oraz organizacji działających w środowisku szkolnym na realizację lokalnych działań integracyjnych dla dzieci i młodzieży (szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe) ze społeczności lokalnej i migranckiej. Granty pokryją koszty wybranych w konkursie działań integracyjnych dla dzieci i młodzieży, które będą odbywać się w szkołach lub we współpracy ze szkołami i organizowanych przez instytucje publiczne lub organizacje pozarządowe. Konkurs grantowy był konsultowany z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Konkurs jest finansowany przez Stany Zjednoczone Ameryki.
Celem działań finansowanych w ramach konkursu grantowego jest wspieranie integracji w wielokulturowym środowisku szkolnym, tworzenie inkluzyjnego, otwartego i bezpiecznego środowiska szkolnego. Działania mogą obejmować między innymi zajęcia w szkołach, zawody sportowe, gry miejskie, zajęcia teatralne, artystyczne, warsztaty rękodzieła. Działania zakładają udział zarówno dzieci ze społeczności lokalnej jak i migranckiej. Konkurs ma na celu wspieranie zapobiegania wykluczeniu i dyskryminacji ze względu na pochodzenie, jednocześnie angażując do dwustronnego procesu integracji społeczność lokalną. Aby osiągnąć te cele, działania powinny uwzględniać zasady metodologii IOM “social mixing”. Zachęca się do włączania w działania dzieci z grup szczególnie wrażliwych.
Realizacja działań musi być zaplanowana na okres od 1 lutego do 15 maja 2025 r.
Budżet jednego grantu wynosi do 11 000 zł. Wkład własny nie jest wymagany.
Działania i koszty muszą być realizowane i poniesione w całości na terenie Polski. Do działań mogą być również angażowani rodzice uczniów.
Jeden podmiot może aplikować o jeden grant.
Dokumenty konkursowe należy przesłać mailowo do 3 listopada 2024 r. do końca dnia. Wyniki zostaną ogłoszone do 18 grudnia 2024 r.
Aby ułatwić proces aplikacji, zostaną zorganizowane 4 webinary dotyczące procesu aplikowania a także 4 webinary dotyczące metodologii social mixing:
- “SOCIAL MIXING” termin do wyboru, wymagana rejestracja:
- Wtorek 8 października 12.00 - 13.30 rejestracja: https://forms.office.com/e/Seqqj5bmLn
- Wtorek 8 października 17.00 - 18.30 rejestracja: https://forms.office.com/e/fM8kfZPQhW
- Wtorek 15 października 10.00 - 11.30 rejestracja: https://forms.office.com/e/FwviCxUEKE
- Wtorek 15 października l 19.00 - 20.30 rejestracja: https://forms.office.com/e/8naqh4VpfJ
- 2. “PROCEDURA KONKURS GRANTOWY Q&A termin do wyboru, rejestracja nie jest wymagana:
- Wtorek 15 Października 12.00 - 13.30 (link do spotkania)
- Wtorek 15 października 17.00 - 18.30 (link do spotkania)
- Wtorek 22 października 12.00 - 13.30 (link do spotkania)
- Wtorek 22 października 17.00 - 18.30 (link do spotkania)
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej: https://poland.iom.int/pl/zapytania-ofertowe