Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konkurs FERS na adaptację do wizyt stomatologicznych dla uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami

Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Programem Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 ogłosił konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-05/25 na adaptację do wizyt stomatologicznych dla uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami w ramach działania 5.1 „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” FERS.

Celem projektu jest poprawa dostępności opieki stomatologicznej dla uczniów i uczennic ze szkół podstawowych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności poprzez dopracowanie wieloetapowego modelu działania adaptującego uczniów i uczennice do wizyt stomatologicznych i profilaktyki dbania o jamę ustną. W projekcie mogą brać udział również wychowankowie i wychowanki ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Działania w tym zakresie zwiększą akceptację badań stomatologicznych, w tym ułatwią leczenie oraz wdrożenie niezbędnej profilaktyki, poprzez ułatwienie kontaktu pacjenta ze stomatologiem lub stomatolożką oraz podniesienie skuteczności wizyt stomatologicznych.

Realizacja założeń konkursu będzie się odbywała poprzez wdrożenie dwóch mikro-innowacji wypracowanych w PO WER: „Stomatologia bez barier” oraz „Coraz bliżej lekarza”, wspieranych w ramach Inkubatora Wielkich Jutra prowadzonego przez DGA S.A. Zostały one opracowane przez Fundację na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin „Razem na 103” (autorki innowacji: prof. dr hab. n. med. Maria Borysewicz-Lewicka, prof. dr hab. n. med. Karolina Gerreth, Lidia Wojsznis). Rozwiązania te testowane były dotychczas wśród dzieci uczących się w szkołach specjalnych, gdzie skala problemu zdrowia stomatologicznego jest największa. W projekcie wyłonionym w niniejszym konkursie rozwiązania te zostaną dopracowane i zweryfikowane na szerszej grupie dzieci ze szczególnymi potrzebami.

W projekcie realizowane są co najmniej następujące działania:

  1. Dopracowanie modelu innowacji;
  2. Przygotowanie i świadczenie usług zgodnie z modelem, w tym ciągłe dostosowywanie modelu do potrzeb użytkowników i odbiorców;
  3. Opracowanie ostatecznej wersji modelu uwzględniającego wyniki świadczenia usług w projekcie.

Do dofinansowania wybrany zostanie 1 projekt.

Projekt ma charakter ogólnopolski.

Szkoły podstawowe specjalne, oddziały specjalne szkół podstawowych i ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze nie będą wspierane w zakresie infrastruktury i wyposażenia. Działania nie mogą wzmacniać potencjału instytucjonalnego tych placówek.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie co najmniej dwóch podmiotów, które na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie spełniają łącznie następujące warunki:

  1. co najmniej jeden z partnerów jest organizacją pozarządową, która posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu działań z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej w szkołach lub ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych zdobyte na terenie przynajmniej 4 województw;
  2. co najmniej jeden z partnerów prowadzi co najmniej 5-letnią statutową działalność w obszarze wspierania osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Wnioskodawca (partner wiodący) musi wykazać doświadczenie opisane w punkcie a lub b.

Podmiot będący wnioskodawcą lub partnerem w projekcie może być wnioskodawcą lub partnerem tylko w 1 wniosku składanym w odpowiedzi na konkurs.

Dodatkowo premiowane będą projekty, w których wnioskodawcą lub partnerem jest organizacja pozarządowa lub podmiot wskazany w art. 7 ust 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Podmiot ten posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w zakresie stomatologii dziecięcej.

Planowana alokacja wynosi 6 000 000 zł. Poziom dofinansowania wynosi 100%. Wkład własny nie jest wymagany, możliwe jest jednak jego wniesienie na zasadzie fakultatywności.

Nabór wniosków o dofinansowanie trwa od 4 lipca 2025 r. do 15 września 2025 r. do godz. 23:59.

Potencjalni wnioskodawcy mogą uzyskać wyjaśnienia w sprawie konkursu, kierując pytania na adres poczty elektronicznej: konkurs.mikro@mfipr.gov.pl oraz pod nr tel. 022 273 72 78.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/adaptacja-do-wizyt-stomatologicznych-dla-uczniow-i-uczennic-ze-specjalnymi-potrzebami/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii i Funduszy Europejskich
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2025-07-08
Data aktualizacji: 2025-07-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź