Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nabór wniosków dotyczący wzmacniania innowacyjnych form partycypacji społecznej

The German Marshall Fund of the United States zaprasza do składania wniosków w ramach projektu Central Europe—Building Resilience in Civil Society (CEBRICS) - Wzmacnianie innowacyjnych form partycypacji społecznej.

CEBRICS to pięcioletni projekt grantowy i budowania potencjału w latach 2022–2026, finansowany przez USAID, skupiający się na Bułgarii, Węgrzech i Polsce. Ogółem GMF planuje zapewnić około 230 grantów, 300 mikrograntów i 18 kursów budowania potencjału w czasie trwania projektu. Projekt wspiera organizacje społeczeństwa obywatelskiego i inne podmioty demokratyczne w całym regionie w celu promowania swobód demokratycznych i bezpieczeństwa.


W całej Europie Środkowo-Wschodniej spada zaufanie społeczne do rządu, a obywatele tracą zaangażowanie i zainteresowanie procesami demokratycznymi. Niewystarczająca przejrzystość, brak otwartego zarządzania i zbyt mała odpowiedzialność urzędników publicznych skutkują niskim poziomem zaangażowania obywatelskiego.


Z kolei społeczeństwo obywatelskie i tworzona przez nie infrastruktura wspomagająca mają kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania negatywnym tendencjom związanym z niskim udziałem społeczeństwa i apatią polityczną, dla wspierania zaangażowania obywatelskiego oraz zapewnienia równego korzystania z praw podstawowych i dobrych rządów w całym społeczeństwie.


Z tego powodu w ramach programu Engaging Central Europe (ECE) ogłoszono specjalne zaproszenie do składania wniosków. Jego celem jest wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Bułgarii, na Węgrzech lub w Polsce, które zachęcają do aktywnego obywatelstwa i tworzą innowacyjne formaty debaty publicznej i uczestnictwa offline lub online na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym.


Priorytet będą mieć projekty, spełniające minimum jedno z poniższych kryteriów:

  1. Oferowanie inkluzywnych procesów partycypacyjnych online i offline, ram, serii wydarzeń i innych formatów partycypacyjnych.
  2. Opracowanie narzędzi lub stworzenie miejsc demokratycznego nadzoru nad podejmowaniem decyzji politycznych lub wykorzystaniem zasobów publicznych.
  3. Umożliwienie obywatelom podejmowania wspólnych działań.
  4. Zajęcie się kwestią demokratycznej odpowiedzialności, przejrzystości i otwartego rządu oraz promowanie go.
  5. Zwiększanie i wprowadzanie innowacji w zakresie zaangażowania politycznego lub publicznego na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w debacie publicznej, podejmowaniu decyzji politycznych oraz wdrażaniu lub monitorowaniu procesów politycznych.
  6. Docieranie do nowych okręgów wyborczych i reagowanie na pojawiające się potrzeby w zakresie udziału społeczeństwa.

Szczególnie zachęcane do składania wniosków są organizacje, które angażują osoby lub grupy w obszarach peryferyjnych.


W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty trwające od 4 do 12 miesięcy. 


Kwota dotacji w wysokości od 10 000 do 25 000$ zostanie przekazana organizacjom społeczeństwa obywatelskiego wspierającym aktywny udział obywateli. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego muszą być prawnie zarejestrowane w Bułgarii, na Węgrzech lub w Polsce.


Termin składania wniosków w 2024 r. upływa:

  • 15 marca 2024 r. – wyniki zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2024 r.
  • 15 czerwca 2024 r. – wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca 2024 r.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.gmfus.org/cebrics 
 

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2023-12-18
Data aktualizacji: 2023-12-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź