Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Granty w programie RITA na współfinansowanie

Program RITA – Przemiany w Regionie - ścieżka grantowa: współfinansowanie większych przedsięwzięć finansowanych z innych źródeł.

Program RITA jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Celem programu jest wsparcie demokratycznych i systemowych przemian w krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej, poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem w tym zakresie, oraz udział w kształtowaniu nowych liderów i elit zdolnych do działania na rzecz demokracji, gospodarki rynkowej oraz społeczeństwa obywatelskiego. 

Celem naboru jest współfinansowanie realizacji projektów, które otrzymały dotację na realizację zasadniczej części planowanych działań z innych źródeł – publicznych, prywatnych, polskich lub zagranicznych. Projekty powinny być zbieżne pod względem obszaru geograficznego i tematycznego z celami i zakresem działania programu RITA. 

Projekty współfinansowane z programu powinny przyczyniać się do długotrwałych zmian demokratycznych, społecznych i gospodarczych w krajach objętych programem, uwzględniać dzielenie się polskim doświadczeniem i dotyczyć następujących sfer:

  • problemy społeczne, socjalne;
  • edukacja i wychowanie;
  • rozwój przedsiębiorczości;
  • dziedzictwo kulturowe;
  • rozwój i wsparcie trzeciego sektora;
  • rozwój i wsparcie samorządu lokalnego;
  • rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów;

Współfinansowanie z programu RITA może dotyczyć tylko działań i wydatków zaplanowanych w projekcie w kształcie złożonym do podstawowego źródła finansowania. Nie można proponować dodatkowych działań i kosztów. Wnioskować można tylko o współfinansowanie tych projektów, które otrzymały już podstawowe dofinansowanie z innego źródła. 

Nabór projektów w tej ścieżce ma charakter ciągły. Fundacja Edukacja dla Demokracji udziela odpowiedzi dot. dofinansowania w ciągu 6 tygodni od momentu rejestracji kompletnego wniosku.

Daty rozpoczęcia i zakończenia współfinansowania projektu z programu RITA powinny być tożsame z czasem trwania projektu finansowanego z podstawowego źródła finansowania.

Maksymalne dofinansowanie to 40 000 PLN. Dotacja z podstawowego źródła powinna stanowić minimum 50% budżetu projektu złożonego do podstawowego źródła finansowania, a dotacja wnioskowana z programu RITA – nie więcej niż 30% tego budżetu.

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe:

  • stowarzyszenia, działające na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach;
  • fundacje, działające na podstawie ustawy o fundacjach;
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele i działalność obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://programrita.org/wklady-wlasne/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-02-07
Data aktualizacji: 2024-02-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź