Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs Funduszu Obywatelskiego. Edycja 2024 Wspieranie działań strażniczych w Polsce

Od czterech lat Fundusz prowadzi konkurs wspierania działań strażniczych, skierowany przede wszystkim do tych podmiotów, które już działają strażniczo i nie mają żadnych lub prawie żadnych szans na otrzymanie dofinansowania działalności z innych źródeł.

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca dąży do odpowiadania na najważniejsze problemy życia publicznego i wypracowuje niekonwencjonalne metody wspierania działalności obywatelskiej.Celem konkursu jest wsparcie osób, grup nieformalnych i organizacji, które już prowadzą działania strażnicze:

  • w ich bieżącej, regularnej działalności strażniczej,
  • w rozwoju działalności strażniczej, podejmowaniu nowych tematów, testowaniu nowych narzędzi, czy zwiększaniu skali działalności,
  • wzmacnianie wnioskodawcy, by mógł działać skuteczniej, długofalowo i zwiększać swoje oddziaływanie na ochronę interesu publicznego, praworządności i praw człowieka.

W 2024 r. został ogłoszony konkurs na dwie ścieżki dotacyjne:

Ścieżka 1. - to kontynuacja rozwiązań wypracowanych w latach 2020-2023, których celem jest przede wszystkim wzmocnienie skuteczności, trwałości i oddziaływania podmiotów, które podejmują działania strażnicze. Do składania wniosków w pierwszej ścieżce uprawnione są:  

  • zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia (w tym zwykłe) i fundacje z doświadczeniem w działaniach strażniczych,
  • osoby indywidualne lub grupy nieformalne z doświadczeniem w działaniach strażniczych, ale niedziałające w ramach organizacji prowadzących działania strażnicze. Aplikować mogą członkowie i członkinie czy pracownicy/e organizacji strażniczych na działania własne, prowadzone niezależnie od organizacji, które nie są związane z bieżącą bądź planowaną w najbliższym czasie działalnością tej organizacji.

Ścieżka 2. - wspierana finansowo przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, której celem jest w szczególności wzmocnienie instytucjonalne, systematyczność i rozwój działań doświadczonych organizacji strażniczych. Do składania wniosków w drugiej ścieżce uprawnione są:

  • zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje z co najmniej trzyletnim udokumentowanym doświadczeniem w realizowaniu działań na rzecz ochrony interesu publicznego, praworządności i praw człowieka; działające zgodnie z prawem i rzetelnie rozliczające się z ewentualnymi darczyńcami; gotowe opublikować swój wniosek dotacyjny i sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej.

W ramach konkursu (w obu ścieżkach) wsparte zostaną działania zaplanowane do realizacji w roku 2024/2025, będące stałą działalnością wnioskodawców lub nawiązujące do niej, o następującym charakterze:

  • systematyczne działania strażnicze np. lokalne/regionalne, w wybranym obszarze tematycznym;
  • konkretne akcje strażnicze mające na celu wprowadzenie zmiany w wybranym obszarze życia publicznego;
  • działania sieciujące strażników/strażniczki z różnych miejsc w Polsce;
  • działania mające na celu upowszechnienie efektów lub wdrożenie w życie wniosków z działalności strażniczej wnioskodawcy;
  • inwestycje w rozwój instytucjonalny, wzmacnianie zdolności wnioskodawcy do prowadzenia działań strażniczych
  • rozwijanie współpracy z niezależnymi mediami lokalnymi lub dziennikarzami.

Działania mogą mieć charakter ponadlokalny lub ponadregionalny.

W ramach pierwszej ścieżki można ubiegać się o wsparcie w wysokości do 5000 zł, które zostanie przekazane w formie dotacji lub darowizny celowej.

W ramach drugiej ścieżki można ubiegać się o wsparcie w wysokości do 45 000 zł, które zostanie przekazane w formie dotacji.

Nie jest wymagany wkład własny.  

Termin składania wniosków upływa w dniu 22 kwietnia 2024 roku o godz. 14:00.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://www.funduszobywatelski.pl/konkurs/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitororwania Inwestycji
Osoba publikująca: Angelika Sałapa-Gicala
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-04-05
Data aktualizacji: 2024-04-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź