Nabór wniosków w programie Kreatywna Europa pn. News – Journalism Partnerships
Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w ramach programu Kreatywna Europa (komponent międzysektorowy) pn. „News – Journalism Partnerships” (CREA-CROSS-2025-JOURPART).
Nabór dotyczy wsparcia działań związanych z zachowaniem wolności prasy oraz jej pluralizmu, a także rozwoju umiejętności korzystania z mediów, w szczególności w celu przeciwdziałania dezinformacji w Internecie.
Działania powinny dotyczyć jednego z dwóch poniższych tematów:
- Temat 1: Journalism Partnerships – Collaborations
Projekty mogą mieć na celu m.in. opracowanie lepszych modeli przychodów i monetyzacji, wypracowanie nowego podejścia do poszerzania grona odbiorców, budowania społeczności i marketingu, rozwój wspólnych standardów zawodowych i technicznych, tworzenie nowych modelów redakcji, sieci redakcji i innych modeli wymiany treści pomiędzy mediami informacyjnymi w UE, lub wsparcie mniejszych podmiotów na rynku medialnym. Pod względem treści projekty mogą mieć na celu zwiększenie wydajności i jakości relacji dziennikarskich poprzez innowacyjną współpracę dziennikarską. Projekty mogą testować innowacyjne metody i formaty produkcji lub przyczyniać się do wysokiej jakości standardów produkcji medialnej w inny, oparty na współpracy, sposób, jak również służyć wymianie najlepszych praktyk między dziennikarzami i optymalizacji procesów w działach dziennikarstwa wymagających większych nakładów czasu i środków.
- Temat 2: Journalism Partnerships – Pluralism
Proponowane działania muszą koncentrować się na sektorach mediów informacyjnych o szczególnym znaczeniu dla demokracji i uczestnictwa obywatelskiego, tj. roli, jaką odgrywają we wzmacnianiu demokracji, kształtowaniu debaty publicznej i przynoszeniu korzyści swoim odbiorcom i społecznościom, zamiast skupiać się wyłącznie na zyskach. Na potrzeby niniejszego schematu sektory te to w szczególności:
- Media lokalne i regionalne;
- Dziennikarstwo niezależne i śledcze;
- Podmioty dostarczające informacji istotnych dla interesu społecznego/dziennikarstwo publiczne (w tym dziennikarzy i media zajmujące się tematami społecznościowymi, prawnymi i obywatelskimi, lub podającymi wiadomości zwiększającymi transparentność mediów.
O wsparcie mogą się ubiegać:
- w ramach tematu 1 – wnioski muszą zostać złożone przez konsorcjum składające się z co najmniej 3 wnioskodawców z co najmniej 3 różnych krajów uczestniczących w programie Kreatywna Europa. Konsorcja mogą obejmować media non-profit, publiczne i prywatne (w tym prasę pisaną/internetową, radio/podcasty, telewizję itp.), a także inne organizacje skupiające się na mediach informacyjnych (w tym stowarzyszenia medialne, organizacje pozarządowe, fundusze dziennikarskie, organizacja szkolące skupiające się na profesjonalistach w dziedzinie mediów).
- w ramach tematu 2 – dopuszcza się wnioski składane przez pojedynczych wnioskodawców, jak również wnioski składane przez konsorcjum złożone z co najmniej 2 wnioskodawców.
Maksymalny okres realizacji projektów wynosi 24 miesiące.
Na nabór przeznaczono 10 524 336 EUR, zgodnie z następującym podziałem:
- Temat 1: Journalism Partnerships – Collaborations - 5 266 270 EUR. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 2 000 000 EUR dla projektu. Finansowy wkład Unii Europejskiej nie może przekroczyć 80% całkowitych kwalifikowalnych kosztów działania.
- Temat 2: Journalism Partnerships – Pluralism - 5 258 066 EUR. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 2 500 000 EUR dla projektu. Finansowy wkład Unii Europejskiej nie może przekroczyć 90% całkowitych kwalifikowalnych kosztów działania.
Termin składania wniosków upływa 27 lutego 2025 r. o godz. 17:00 czasu brukselskiego.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/CREA-CROSS-2025-JOURPART-PLURALISM?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&frameworkProgramme=43251814&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate oraz https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/news-journalism-partnerships/