Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konkurs dotyczący usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej

Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Programem Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), ogłosił konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-003/25 w Priorytecie V „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” pn. „Pilotażowe programy usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej”.

Celem konkursu jest przetestowanie oraz włączenie do praktyki działalności powiatów pilotażowych programów usprawniających proces usamodzielniania się osób z pieczy zastępczej.

Konkurs stanowi odpowiedź na następujące wyzwania dotyczące usamodzielniania się wychowanków pieczy zastępczej:

  1. Zbyt późne rozpoczynanie procesu usamodzielniania się
  2. Niewykorzystany potencjał Indywidualnych Programów Usamodzielniania (IPU) i funkcji opiekuna usamodzielniania
  3. Niewystarczające wsparcie w uzyskaniu przez osoby usamodzielniające się mieszkania i pracy
  4. Brak lokalnych sieci wsparcia funkcjonujących na rzecz osób usamodzielniających się, składających się z instytucji publicznych, organizacji społecznych, przedsiębiorców czy wolontariuszy.

Wnioskodawca musi zaplanować co najmniej poniżej wskazane działania (kryterium dostępu nr 6), które są niezbędne dla zapewnienia logiki realizacji projektu zgodnie z typem operacji makro-innowacje: 

  1. dopracowanie pilotażowego programu usamodzielniania, którego założenia przedstawiono we wniosku o dofinansowanie projektu i załączniku oraz zbudowanie międzysektorowej koalicji na jego rzecz; 
  2. przetestowanie pilotażowego programu usamodzielniania; 
  3. opracowanie ostatecznej wersji programu usamodzielniania na bazie bieżącego monitoringu jego realizacji, a także upowszechnienie efektów projektu; 
  4. wprowadzenie na co najmniej 6 miesięcy przed zakończeniem realizacji projektu rozwiązań przetestowanych w ramach pilotażowego programu usamodzielniania do powiatowych programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej. 

Zadaniem Wnioskodawcy jest zapewnienie przez powiat kontynuacji rozwiązań przetestowanych w ramach pilotażowego programu usamodzielnienia - przez okres co najmniej 2 lat po zakończeniu okresu realizacji projektu.

Okres realizacji projektu wynosi minimalnie 36 miesięcy, oraz kończy się nie później niż 30.06.2029 r. 

Zgodnie z kryterium dostępu nr 1 projekt jest realizowany w partnerstwie, w skład którego wchodzą co najmniej:

  1. powiat
  2. organizacja pozarządowa lub inny podmiot wskazany w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku, która/-y posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich 5 lat w stosunku do roku, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, w działaniach specjalistycznych na rzecz dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej lub działaniach specjalistycznych lub opiekuńczo-wychowawczych realizowanych w ramach prowadzonych placówek wsparcia dziennego na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznych, rozumianym zgodnie w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, 

a jeden z podmiotów wymienionych w punkcie 1) albo 2) jest partnerem wiodącym.

Zarówno wnioskodawca, jak i każdy partner, występuje wyłącznie w jednym wniosku o dofinansowanie w ramach konkursu.

W ramach konkursu partnerstwo może mieć wyłącznie charakter krajowy. W konkursie ma ono charakter obligatoryjny (jest warunkiem udziału w konkursie).

Planowana kwota na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi 60 000 000 zł. Wartość projektu określona we wniosku o dofinansowanie nie może być większa niż 8 000 000 zł. Poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i środków budżetu państwa) wynosi 100%. Wkład własny nie jest wymagany.

Wnioski można będzie składać w terminie od 14 kwietnia 2025 r. do 29 kwietnia 2025 r.

Pytania w sprawie konkursu można kierować na adres poczty elektronicznej: konkurs.makro@mfipr.gov.pl  lub pod nr tel.: 022 273 76 44 oraz 022 273 81 11.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/51-innowacje-spoleczne-4/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii i Funduszy Europejskich
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2025-03-05
Data aktualizacji: 2025-03-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź