Konkurs Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży (PURWM) ogłosiła konkurs wniosków na rok 2023, w ramach którego dofinansowane mogą zostać projekty według następujących wariantów:
- wariant A - realizacja projektu z młodzieżą ukraińską i organizacją partnerską z Ukrainy (przyjazd grupy ukraińskiej z Ukrainy do Polski);
- wariant B - realizacja projektu z młodzieżą ukraińską przebywającą w Polsce bez udziału organizacji partnerskiej
Wszystkie projekty dofinansowane w ramach PURWM powinny opierać się na corocznie określanych priorytetach.
Priorytety PURWM na 2023 rok, z których należy wybrać jeden:
- odkrywanie wspólnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego;
- rozwój kompetencji młodzieży w dziedzinie przedsiębiorczości oraz wsparcie przedsiębiorczych inicjatyw młodzieży;
- wzmacnianie współpracy oraz wymiana doświadczeń między osobami pracującymi z młodzieżą, ośrodkami oraz organizacjami młodzieżowymi w zakresie edukacji technicznej i branżowej z uwzględnieniem wdrażania technologii cyfrowych ;
- wsparcie inicjatyw młodzieży na rzecz przezwyciężenia skutków wojny Rosji przeciwko Ukrainie, pomoc młodzieży, która ucierpiała w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, między innymi poprzez wolontariat;
- wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie warunków do otwartości i wzajemnego szacunku wśród młodzieży.
Najważniejszymi adresatami PURWM są młodzi ludzie i osoby pracujące z młodzieżą – uczestnicy projektów oraz opiekunowie młodzieżowi.
Wnioski mogą składać zarejestrowane zgodnie z prawem Polski lub Ukrainy podmioty, których działalność skierowana jest do młodzieży. Mogą to być organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i publiczne oraz samorządy terytorialne. Wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne. Niniejsze przepisy stosuje się także odpowiednio do organizacji partnerskich.
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w ramach konkursu. Ta sama grupa organizacji/instytucji partnerskich może złożyć tylko jeden wniosek w ramach konkursu.
Podmioty zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składają wnioski w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Natomiast podmioty zarejestrowane na terytorium Ukrainy składają wnioski w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy.
W przypadku wyboru wariantu A, w projekcie muszą wziąć udział minimum dwa podmioty, po jednym z każdego kraju.
Organizacja partnerska musi oświadczyć w deklaracji, że nie występuje jako partner w więcej niż trzech wnioskach złożonych w konkursie. W innym przypadku ocenie merytorycznej zostaną poddane trzy wnioski, które wpłynęły jako pierwsze.
Wnioskodawca występuje w konkursie o finansowanie całego projektu.
Niezależnie od miejsca realizacji projektu wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie dla wszystkich organizacji występujących w projekcie.
Wnioskodawca musi posiadać ukraińską organizację partnerską (w przypadku wyboru wariantu A), wraz z którą przygotuje i zrealizuje projekt. Organizacja partnerska musi wypełnić „Deklarację partnerską”, która obowiązkowo musi zostać dołączona do wniosku. Wnioskodawca może posiadać więcej niż jedną organizację partnerską.
Wniosek powinien zostać złożony w systemie https://online.frse.org.pl/ wraz ze wszystkimi załącznikami.
W dziale Dokumenty znajduje się wzór wniosku i innych formularzy, który należy złożyć w systemie.
Projekty składane w ramach konkursu wniosków muszą zostać zrealizowane w okresie od 1 maja do 31 października 2023 roku.
Projekty mogą być realizowane na terytorium Polski.
Każdy wniosek musi zostać złożony za pomocą systemu www.online.frse.org.pl do 28 lutego 2023 r. do godziny 23:59.
Więcej informacji o konkursie, w tym szczegółowe zasady znajdują się na stronie https://wymianymlodziezy.frse.org.pl/wnioski/purwm-zasady-formalne/