Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Otwarty konkurs grantowy FRDL Małe granty – drugi nabór

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego zaprasza do składania wniosków w ramach otwartego konkursu grantowego „Małe granty – drugi nabór”.

Konkurs ogłoszony jest w ramach projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Komisji Europejskiej „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.

Celem konkursu jest wspieranie działań, które przyczyniają się do: 

  • ochrony i promowania praw i wartości zapisanych w traktatach unijnych, promocji Karty praw podstawowych oraz utrzymania i dalszego rozwoju społeczeństw demokratycznych, opartych na prawie i na praworządności; 
  • rozwijania roli rzeczniczej i strażniczej organizacji społeczeństwa obywatelskiego; 
  • zwiększenia zaangażowania organizacji społeczeństwa obywatelskiego w procesy polityczne i decyzyjne z udziałem władz lokalnych, regionalnych i krajowych; 
  • wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach społeczeństwa obywatelskiego; 
  • wypracowania mechanizmów, narzędzi lub metod działania, pozwalających na wzmacnianie sprawczości organizacji społeczeństwa obywatelskiego i ich upodmiotowienia, jako aktywnych uczestników życia społecznego, mających wpływ na rzeczywistość. 

Dofinansowanie mogą otrzymać tylko te projekty, których założenia wpisują się we wskazane powyżej cele.

Konkurs na małe granty wspiera działania w ramach czterech obszarów tematycznych: 

  1. Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE. Przykładowe działania: 
    • działania informacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości nt. znaczenia Karty i docieranie do opinii publicznej oraz kluczowych dla danego obszaru podmiotów; 
    • komunikacja i informowanie społeczeństwa za pomocą różnych środków komunikacji, w tym mediów społecznościowych; 
    • szkolenia, warsztaty, doradztwo; 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 
  2. Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych. Przykładowe działania: 
    • zapewnienie bezpłatnego doradztwa; 
    • prowadzenie działań strażniczych i monitorujących w zakresie polityki UE oraz praw i wartości na mocy Traktatów UE i Karty; 
    • promowanie wdrażania przyjętych ustaw, rozporządzeń i spraw sądowych; 
    • badania i analizy mające na celu informowanie o procesie kształtowania polityki na poziomie UE i krajowym; 
    • opracowywanie narzędzi i standardów wspierających wartości UE; 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 
  3. Wspieranie grup docelowych - ofiar i grup narażonych na dyskryminację, których podstawowe prawa są naruszane. Wybór tego obszaru tematycznego obliguje wnioskodawcę do równoczesnego zaplanowania działań z obszaru tematycznego nr 1 - Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE. Przykładowe działania: 
    • zapewnienie bezpłatnego doradztwa lub wsparcia; 
    • wsparcie ofiar (np. ofiar przemocy, dyskryminacji, wojny itp.); 
    • doraźna pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysowych; 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 
  4. Rozwój organizacji jako aktywnych podmiotów zaangażowanych w budowanie lokalnej demokracji. Przykładowe działania: 
    • koalicje i partnerstwa między organizacjami na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w kształtowaniu polityk lokalnych; 
    • lobbing i adwokatura w celu wywarcia wpływu na politykę i procesy decyzyjne (na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim); 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 

Powyższy katalog działań kwalifikowanych ma charakter zamknięty. Projekt musi obejmować działania z minimum 2 obszarów tematycznych.

Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie – dotyczy zarówno Lidera jak i Partnera/Partnerów projektu: 

  1. stowarzyszenia działające na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261 z późn. zm.), z wyłączeniem stowarzyszeń zwykłych; 
  2. fundacje działające na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2167 z późn. zm.). O granty nie mogą ubiegać się fundacje z zarządem jednoosobowym, które nie posiadają organu nadzoru; 
  3. związki stowarzyszeń utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261). 

Projekt wspiera działania prowadzone przez Podmioty wymienione powyżej z terenu całej Polski, z wyłączeniem działań prowadzonych na terenie m.st. Warszawy. Dodatkowe punkty strategiczne otrzymają Podmioty zarejestrowane w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.
W ramach konkursu na małe granty organizacja może złożyć maksymalnie 1 wniosek jako Lider lub 1 wniosek jako Partner.
O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko te organizacje, które spełniają wymóg dotyczący doświadczenia personelu – posiadania wśród pracowników lub zapewnienia w personelu bezpośrednio zaangażowanym w realizację projektu osoby, która posiada doświadczenie w realizacji co najmniej jednego projektu zgodnego z celami programu CERV.

Kwota środków przeznaczona na drugi nabór Konkursu na Małe Granty wynosi 400 000 euro. Minimalna kwota grantu, o którą może ubiegać się Wnioskodawca wynosi 10 000 euro, a maksymalna 20 000 euro. Wkład własny nie jest wymagany. Maksymalne wsparcie 1 organizacji występującej jako Lider lub jako Partner w ramach wszystkich konkursów organizowanych przez Operatora w ramach Projektu BB nie może przekroczyć łącznej kwoty 60 000 euro.

Minimalny okres realizacji projektu wynosi 6 miesięcy, a maksymalny 12 miesięcy. Działania należy rozpocząć najwcześniej 1 lipca 2024 r., a zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2025 r.

Nabór wniosków trwa do 15 marca 2024 r. do godziny 12.00. Decyzja o przyznaniu grantów zostanie opublikowana do 15 maja 2024 r.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://bb.frdl.pl/granty/male-granty-drugi-nabor 
 

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2024-01-19
Data aktualizacji: 2024-01-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź