Nabór wniosków do programu pn. Zamówienia Choreograficzne edycja 2025
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłosił nabór wniosków do programu „Zamówienia Choreograficzne edycja 2025”.
W ramach programu dofinansowywane są Projekty według dwóch Priorytetów:
- Priorytet 1 określa współpracę Wnioskodawcy i Partnera Obowiązkowego – uznanego(-ych) Choreografa(-ów) pochodzenie polskiego lub zagranicznego nad nowym dziełem choreograficznym wraz z polskimi zawodowymi artyst(k)ami tańca: zawodowym zespołem, grupą taneczną, kolektywem. W ramach Priorytetu 1 możliwa jest również polska premiera uznanego dzieła choreograficznego, które dotychczas nie zostało zrealizowane w Polsce, dokonana przez: Choreografa(-ów) pochodzenie polskiego lub zagranicznego na potrzeby polskiego zespołu, grupy tanecznej lub kolektywu. Za uznanego(-ych) Choreografa(-ów) uważa się osobę(-y) z dużym twórczym dorobkiem artystycznym, w tym udokumentowaną współpracą z zawodowymi zespołami wykonawczymi, publikowaną i wyróżnianą w ramach krajowych i zagranicznych wydarzeń impresaryjnych prezentujących prace choreograficzne.
- Priorytet 2 określa współpracę Wnioskodawcy i młodego polskiego Choreografa (młodego ze względu na doświadczenie i dorobek artystyczny w porównaniu do twórcy(-ów) zdefiniowanego(ych) jako uznanego(-ych) w Priorytecie 1) nad nowym dziełem choreograficznym wraz z polskimi zawodowymi artyst(k)ami tańca: zawodowym zespołem, grupą taneczną, kolektywem. W ramach Priorytetu 2 młody Choreograf jest osobą niepoddaną ograniczeniom wiekowym, z twórczym dorobkiem artystycznym publikowanym w ramach krajowych i/lub zagranicznych wydarzeniach impresaryjnych prezentujących prace choreograficzne, który do tej pory nie pracował lub ma niewielkie doświadczenie w pracy artystycznej z zawodowym zespołem wykonawczym.
Projekt musi zakończyć się powstaniem nowego dzieła choreograficznego lub nowej polskiej adaptacji uznanego dzieła choreograficznego, wzbogacającego kalendarz repertuarowy polskiej sceny tanecznej poprzez jego eksploatację, m.in. uwzględnienie spektaklu w stałym repertuarze zawodowego zespołu, grupy tanecznej, kolektywu oraz eksploatację spektaklu na festiwalach, konkursach, prezentacjach wyjazdowych.
W ramach Programu dofinansowana może być wyłącznie realizacja choreografii zespołowej minimum trzyosobowej. Program nie wspiera realizacji prac solowych i duetów.
Spektakl realizowany w ramach Programu musi trwać minimum 60 minut.
Projekty mogą być realizowane w terminie od 28 kwietnia do 30 października 2025 roku.
O Dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać podmioty realizujące zadania zgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 grudnia 2018 roku w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, udzielania dotacji celowej na zadania nim objęte oraz udzielania dofinansowań podmiotom prowadzącym działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, posiadające siedzibę zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych Organizatora oraz wydatków dokonywanych z tych środków:
- państwowe instytucje kultury;
- samorządowe instytucje kultury;
- organizacje pozarządowe;
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
- uczelnie artystyczne, publiczne szkoły artystyczne, niepubliczne szkoły artystyczne;
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.
Wnioskodawca musi być producentem spektaklu realizowanego w ramach Projektu.
Wnioskodawca w jednej edycji Programu może złożyć po jednym Wniosku w ramach każdego z Priorytetów.
Projekt dopuszcza dwa typy partnerów:
- Partnera Obowiązkowego, zwanego dalej Choreografem(ami), którym(i) jest/są:
- Osoba(-y) fizyczna(-e) – osoba(-y) tworząca(-e) choreografie pochodząca(-e)z Polski (dotyczy Priorytetu 1 i 2) lub zagranicy (dotyczy tylko Priorytetu 1), wyróżniająca(- e)się dorobkiem artystycznym, niewspółpracująca na stałe ani z Wnioskodawcą, ani z zespołem, grupą taneczną, bądź kolektywem, które będą realizowały Projekt; niezatrudniona na etat przez Wnioskodawcę ani przez zespół, grupę taneczną bądź kolektyw, które będą realizowały Projekt na podstawie umowy o pracę, umów cywilno-prawnych, ani nie wykonująca pracy na podstawie innych zawartych porozumień o charakterze długoterminowym na rzecz Wnioskodawcy ani zespołu, grupy tanecznej bądź kolektywu, która będzie realizować Projekt;
- organizacja reprezentująca Choreografa(ów) (jak wyżej) i dysponująca majątkowymi prawami autorskimi do powstającego lub adaptowanego dzieła choreograficznego.
- Partnera Opcjonalnego (nieobowiązkowego) – instytucja, organizacja pozarządowa, podmiot gospodarczy bądź inne podmioty prawa, które będą współpracować z Wnioskodawcą przy realizacji Projektu lub przy upowszechnianiu efektów Projektu oraz dalszej eksploatacji powstałego spektaklu, posiadające osobowość prawną, lub którym ustawa przyznaje zdolność prawną (ułomne osoby prawne). W przypadku decyzji Wnioskodawcy o podjęcie współpracy z Partnerem Opcjonalnym konieczne jest dołączenie do Wniosku Listu Intencyjnego o współpracy przy realizacji Projektu, będącego przedmiotem Wniosku w formie załącznika do Wniosku.
Na dofinansowania Projektów w ramach Programu w edycji 2025 przeznaczono 240 000 zł. W ramach Programu Organizator dofinansowuje:
- maksymalnie dwa Projekty wybrane w Priorytecie 1 maksymalną kwotą 80 000 zł
- maksymalnie dwa Projekty wybrane w Priorytecie 2 maksymalną kwotą 40 000 zł.
Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać w składanym kosztorysie Wniosku wkład własny w realizację zadania stanowiący co najmniej 10% dofinansowania Organizatora.
Wnioski można składać do 14 kwietnia 2025 r.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://nimit.pl/aktualnosci/zamowienia-choreograficzne-edycja-2025-rozpoczynamy-nabor-wnioskow/